e-visa

3 dakikada e-vize…

Vizeye tabi yabancı uyruklu vatandaşların daha hızlı ve kolay bir şekilde vize alabilmeleri için bir dizi düzenleme hayata geçirildi. Buna göre internet bağlantısı olan her noktadan halihazırda ortalama 3 dakika içinde e-Vize alınması mümkün.

 

11 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca, 11 Nisan 2014 tarihi itibariyle hudut kapılarında bandrol/ kaşe vize uygulamasının sona ermesi öngörülüyor. Geçiş döneminde 2014 yılı turizm sezonu dahil mevcut uygulamanın bir süre daha devam ettirilmesi yönünde gerekli önlemler alındığı kaydedildi.
Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan duyurdu ‘‘ uristik veya ticari amaçlarla yapılacak vize başvuruları Bakanlığımızın Yurtdışı Temsilciliklerinden veya Elektronik Vize Başvuru Sisteminden (www.evisa.gov.tr) gerçekleştirilebilmektedir. 2013 yılında uygulamaya başlatılan Elektronik Vize Başvuru Sistemi üzerinden, internet bağlantısı olan her noktadan halihazırda ortalama 3 dakika içinde kolay bir şekilde e-Vize alınması mümkün olabilmektedir.’’ denildi. 
e-Vize altyapısının güçlendirilmesi ve buna paralel alınacak bazı önlemlerle vizeye tabi yabancı uyrukluların pratik yöntemlerle vize temin etmeleri için gerekli düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda, alınan düzenlemelerden bazıları şu şekilde:
– İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerine ek olarak Hollandaca, Norveççe, Lehçe, Almanca, Arapça ve Çince dilleri e-vize sistemine eklenecek.
– Visa ve Master Card kredi kartlarına ek olarak, yaygın kullanımda olan diğer kredi kartlarıyla ve banka kartlarıyla ödeme imkanı sağlanacak.
– Türkiye’ye yolcu taşıyan anlaşmalı havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da e-Vize alınabilmesini teminen gerekli altyapı kullanıma sunulacak.
– Tur operatörleri grup e-Vize başvurusunda bulunup toplu ödeme yapabilecekler.
– Vize alamadan Türkiye’ye gelen yabancılar havaalanlarında yerleştirilecek e-Vize Kioskları üzerinden de e-Vize alabilecekler.
Havaalanlarındaki beklemeleri de tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni uygulamaya geçişte yaşanabilecek sıkıntıların aşılabilmesine yönelik olarak ilgili tüm kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile eşgüdüm içinde gerekli çalışmalar sürdürülecek. Yeni uygulama en kısa sürede hizmete sunulacak.

kaynak; milliyet.com