BUDGET

Araç Kiralama Tavsiyeleri

 

Eğer daha önce bir rent a car firmasından araç kiralamadıysanız, aracınıza karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Son dönemlerde gittikçe büyüyen bu sektörde her geçen gün yeni bir oto kiralama firmasına rastlamak mümkün. Hal böyle olunca güvenilir, sağlam ve kaliteli bir araç kiralamak için seçenekleri iyi değerlendirmek gerekiyor. Bunun için alanında tanınmış, uzman bir markayla çalışmanız çok önemli. Ardından istediğiniz araç modelinde uygun ücretli bir seçim yapabilirsiniz.

Yasal ve kurumsal bir firma olmasına özen gösterin

Araç kiralamayı düşünüyorsanız, sektörde uzun süredir var olan markaları inceleyin ve ona göre bir seçim yapın. Firmanın yasal olması ve araç kiralamasına engel teşkil etmeyen sertifikaya sahip olması önemlidir. Bu tarz firmalarla çalıştığınız takdirde olası bir problemde sorun yaşamazsınız.

Aracın kilometresini kontrol edin

Aracı kiralamadan önce son bir kez inceleyin ve mutlaka kilometresini kontrol edin. Sözleşme şartlarında “sınırsız kilometre” hizmeti bulunmuyorsa aracı teslim ederken ek ücret ödemenizi talep edebilirler.

Bakımının yapılmış olmasına dikkat edin

Kiralayacağınız aracın bakımının yapılıp yapılmadığına dair bilgi edinin. Belli kilometrenin üstüne çıkmış arabalarda lastikleri yenilenmeli veya herhangi bir çizik, darp gibi bir durum söz konusuysa sözleşmeye eklenmelidir.

Arabanın yaşı ve modeli önemli

Seçeceğiniz arabanın en az 3 yaşında olmasına özen gösterin. Eğer yaşı dolmuş bir arabaysa bu noktada markası, modeli ve sağlamlığı devreye girer. Bakımlı, dayanıklı ve teknik özellikleri bakımından güçlü bir arabaysa tercih edilebilir. Yurt içi seyahatlerinizde kullanacaksanız az kullanılmış araçları tercih etmeniz önerilir.

Mutlaka deneme sürüşü yapın

Arabanın düzgün çalışıp çalışmadığını anlamanın en iyi yolu deneme sürüşü yapmaktır. Hem deneme sürüşü esnasında o aracı rahat kullanıp kullanmadığınızı fark edebilirsiniz. Bu sırada herhangi bir sorun çıkarsa, önceden tespit ederek erkenden önlem almış olursunuz. Arabanın far ve ışıklarını muhakkak kontrol etmeli, eğer çalışmıyorsa yetkiliyi bilgilendirmelisiniz.

Güvenli olmasına dikkat edin

 

Araçların markası ve modeli kadar güvenli olmaları da önemli. Güvenlik donanımlarına sahip bir araba kiralayarak olası kazalarda can sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Herhangi bir kaza durumunda sizi koruyacak olan bu donanımların yeterli ölçüde olması ve düzgün çalışması gerekir. Kiralayacağınız araçta ABS, hava yastığı, emniyet kemeri gibi ekipmanların bulunmasına dikkat edin.

 

Araç kiralama sözleşmesi yapmadan olmaz
Hem sizi hem de firmayı güvence altına alan araç kiralama sözleşmesi önemli bir husustur. Sözleşme yapmayı tercih etmeyen firmalardan araç kiralamanız önerilmez. Sözleşme yapıyorsanız eğer, sözleşmede yer alan maddeleri tek tek okuyarak uygun görmediğiniz koşulları belirtmelisiniz.