bakanlik_genc_kasifler_571882240

Bakanlık, gençlere Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasına seyahat ettirecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversite öğrencileri ile mezunlar için Osmanlı İmparatorluğu coğrafyası içerisinde yer alan 9 ülkeye gezi düzenliyor.

Tarih bilinci ve sorumluluğuyla hareket eden genç bir neslin yetiştirilmesi için hazırlanan “Genç Kaşifler Treni Projesi”nde seyahatler sırasında yapılan etkinliklerle gençlerin sosyalleşmesi ve düzenlenen yarışmalarla kitap okumaya teşvik edilmesi amaçlanıyor. “Genç Kaşifler Treni Projesi”ile öğrenci ve mezunlar Osmanlı İmparatorluğu coğrafyası içerisinde yer alan 9 ülkeye trenle yolculuk yapacak.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ VE MEZUNLAR FAYDALANABİLECEK
Genç Kaşifler Treni, Romanya’nın Bükreş, Macaristan’nın Budapeşte, Avusturya’nın Viyana, Hırvatistan’ın Zagreb, Bosna-Hersek’in Saraybosna, Sırbistan’ın Belgrat, Makendonya’nın Üsküp, Kosova’nın Priştine ve Yunanistan’ın Selanik kentlerine gerçekleştirilecek ziyaretleri kapsıyor.Üniversitelerde öğrenimlerini sürdüren ya da mezun olan 19-25 yaşlarındaki gençleri ağırlayacak olan Tren, 22 Ağustos–3 Eylül tarihlerinde erkek, 05 Eylül–17 Eylül tarihlerinde ise bayan misafirlerini taşıyacak.

Başvurular, “http://gsb.gov.tr/Sayfalar/2378/2375/basvuru.aspx” adresinden yapılacak ve 10 Ağustos tarihinde saat 00.00’da tamamlanacak.

kaynak; www.avrupagazete.com