bisikletle seyahat

BİSİKLET ÜSTÜNDE DÜNYA TURU

İSPANYA’dan bisikletle dünya turuna çıkan mühendis 37 yaşındaki Aquitana Gustito ve ekonomist 40 yaşındaki Hugo Begonia, Antalya’nın Demre İlçesi’ne geldi. 5 yıl boyunca bisikletle gezmeyi planlanan Gustito ve Begonia, şu ana kadar 11 bin kilometrenin üzerinde yol kat etti.

İspanya’da yaşayan Aquitana Gustito ve Hugo Begonia, işyerlerinden izin alarak 5 yıl sürecek bisiklet yolculuğuna çıktı. San Sebastian kentinden 3 Haziran 2014’te başlayan yolculuklarında Fransa, İsviçre, Avusturya, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan’ı geçen Gustito ve Begonia, 21 Aralık 2014’te Edirne’den Türkiye’ye giriş yaptı. Günde 50 kilometrenin üzerinde yol alan 2 İspanyol, İstanbul, Bursa, Balıkesir, İzmir ve Muğla’nın ardından Antalya’nın Demre İlçesi’ne geldi. Turları boyunca kış döneminde pansiyonda konaklayan, yazın ise çadırda kalan, gittikleri kentlerin tarihi ve turistik bölgelerini de gezen ikili, Demre’de Noel Baba Müzesi ve Myra Antik Kenti’ni gezdi.

11 BİN 450 KİLOMETRE YOL ALDILAR

Şu ana kadar 11 bin 450 kilometre yol alan 2 arkadaş, Mersin üzerinden Kıbrıs’a, oradan tekrar Türkiye’ye dönerek turu sürdürecek. Bahar döneminde Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nden İran’a geçmeyi planlayan Gustito ve Begonia, oradan Türki Cumhuriyetleri, Moğolistan, Çin ve Japonya’ya gidecek. Dönüş yolunda da Güney Asya ülkelerinden geçerek tekrar Türkiye üzerinden geçecek olan 2 arkadaş, 5 yıl sonra İspanya’ya dönecek.

‘TÜRK İNSANI ÇOK FARKLI’

Dünyadaki farklı kültürleri ve insan yaşamını tanımak için yola çıktıklarını söyleyen Hugo Begonia, “Bizi tek zorlayan kış koşulları. Onun dışında şu ana kadarki yolculuğumuzun en güzel günlerini Türkiye’de geçiriyoruz. Türk insanı çok farklı. Sizinle her şeyini paylaşıyor. Size bir şeyler ikram etmek için yarışıyor. Ayrıca Türkiye gerçekten tarihi, doğası ve insanıyla çok farklı bir ülke” dedi.

kaynak; www.haber3.com