cahil cesareti

CAHİL CESARETİYLE DÜNYA TURU…

Çok fazla deneyimleri olmamasına rağmen 10 metrelik ‘Blue Belle’ adlı yelkenli tekneleriyle dünya turuna çıkan profesyonel dansçı 33 yaşındaki Maral Ceranoğlu ve yamaç paraşütü eğitmeni 35 yaşındaki Uğur Yavaş’ı, arkadaşları Bodrum’dan şampanya patlatarak uğurladı.

Çok fazla deneyimleri olmamasına rağmen 10 metrelik ‘Blue Belle’ adlı yelkenli tekneleriyle dünya turuna çıkan profesyonel dansçı 33 yaşındaki Maral Ceranoğlu ve yamaç paraşütü eğitmeni 35 yaşındaki Uğur Yavaş’ı, arkadaşları Bodrum’dan şampanya patlatarak uğurladı.

Antalya ’nın Kaş İlçesi’nden Maral Ceranoğlu ve arkadaşı Uğur Yavaş’ın hayatı, üç yıl önce, Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki ortak bir arkadaşlarını ziyarete gitmeleriyle değişti. İki arkadaş, buradaki limanda gördükleri ‘Blue Belle’ adlı tekneye hayran kaldı. Ceranoğlu ve Yavaş, satılık olduğunu öğrendikleri tekneyi önce tereddüt etseler de, sonradan satın aldı. Önce kısa turlar yapıp teknede yaşamaya başlayan iki arkadaş, çok fazla deneyimleri olmamasına rağmen çılgınca bir karar alıp, geçen 9 Haziran’da dünya turuna çıktı. Ancak, daha yolculuğun başında şanssızlık yakalarını bırakmadı. Kaş’tan Yunanistan ’a giderken Bodrum’a vardıklarında tekneleri motor arızası yaptı. Bunun üzerine yolculuklarına ara vermek zorunda kalan genç ikili, Yalıkavak Marina’ya geldi. Burada Yalıkavak Marina Genel Direktörü Levent Baktır’ın da desteğiyle teknelerinin bakım ve onarımını yaptıran iki arkadaş, donanım konusunda da bilgiler aldı. Hazırlıklarını tamamlayan iki genç, 5- 6 yıl sürecek yolculuklarına tekrar arkadaşları tarafından kaldıkları yerden şampanya patlatılarak uğurlandı.

Tura başlamadan önce iki yıllık bir hazırlık süreçleri olduğunu anlatan Maral Ceranoğlu şunları söyledi: “Cebelitarık Boğazı’na oradan da Brezilya’ya geçeceğiz. Güney Amerika ’nın ucundan Patagonya bölgesini dolaşıp, becerebilirsek Antarktika’ya gideceğiz. belli bir hedefimiz yok. Başımıza neler geleceğini bilmiyoruz. Nelere sevinip, nerelerde hayal kırıklığına uğrayacağız, bunu da bilmiyoruz. Deneyimimiz olmadığı için ‘cahil cesaretiyle’ bu yolculuğa çıkıyoruz denilebilir.”

Ceranoğlu’nun yol arkadaşı Uğur Yavaş da, teknelerinin eski sahibinin iki kez Atlantik Okyanusu’nu geçtiğini belirterek, “Onun bu yolculuklarını anlattığı kitabını da okuduk” dedi. Yolculukları sırasında yaşadıklarını ‘www.cahilcesareti.org’ isimli sitede paylaşacaklarını anlatan Yavaş, “Tur boyunca ihtiyaçlarımızı giderebilmemiz için, isteyen herkes site üzerinden bize aylık 1 lira destek verebilecek. Ayrıca ben enstrüman çalabiliyorum, Maral da dans edebiliyor. Gittiğimiz yerlerde sokak gösterilerinden elde edeceğimiz geliri de bu amaçla kullanmayı planladık” diye konuştu.

Maceraperest çift, üzerlerinde arkadaşlarının yol hediyesi olarak verdiği birinde ‘This is my Romeo’ diğerinde ‘This is my Juliet’ yazan tişörtlerle dünya turunun ilk etabı olan Yunanistan’ın Kalimnos Adası’na gitmek üzere denize açıldı.

kaynak; radikal