doktor çift

DOKTOR ÇİFT İSTİFA EDİP BİSİKLETLE DÜNYA TURUNA ÇIKTI…

      Bu da bizim bisiklet hikayemiz: İlker İstanbul’da yaşarken bir gün işe bisikletle gitmeyi akıl etmiş birkaç hafta içerisinde neredeyse İstanbul’daki tüm ulaşımını bisikletle yapar hale gelmişti. Sema ise ışıl ışıl bir bahar sabahı kendisi ile Alaçatı Ot Yemekleri Festivali’ne gidecek bir arkadaşını bile bulamayınca, internette yaptığı kısa bir arama sonucunda herzaman canlı fıkır fıkır bisiklet grupları ile tanışmış. Hemen ertesi gün onlarla çıktığı turun ardından bir daha bisikletten ve bisikletçilerden kopamamıştı.

     Anlayacağınız Kapadokya Bisiklet Festivali’nde tanışmadan önce bisiklet hayatımızda bir şeyleri değiştirmeye başlamıştı. Ancak bisiklet sevdalısı iki gönül bir araya gelince işler hepten değişti.Ve birgün yapmakta olduğumuz doktorluk mesleğimizden istifa edip İngiltere, İskoçya ile Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da 2 sene sürecek 22 000 km pedallayacağımız bisiklet turunu yapmak üzere yola çıktık. Bu siteyi de tüm bu yolculuk süresince gezip gördüklerimizi paylaşmak, sizleri de hayyallerimize ortak etmek üzere tasarladık.

     NEDEN BİSİKLET?

    Öncelikle bizce bisiklet bir yeri tanımanın en iyi yolu; ne yürümek kadar yavaş ne arabayla gitmek kadar hızlı ve izole. Sonra çevre dostu; nereden geldiğini bilmediğimiz bir yağı gürültülü bir motora doldurup etrafımıza dumanlar saçıp, ortalığı birbirine katarak seyahat etmiyoruz.

Ayrıca bisiklet ulaşım masraflarımızı oldukça düşürüyor. Üstelik düzenli egzersiz yapmanın ve sağlıklı yaşamın belki en pratik yolu.

Ve bisikletin garip bir enerjisi var bisikletle seyahat eden bir çift, insanları gülümsetiyor, size evlerini açıyor yemeklerini paylaşıyorlar.

Bisikletin insanları birleştiren bu özelliğinden dolayı yolculuğumuz sırasında mümkün mertebe (halihazırda İngiltere’deki turlarımızda yaptığımız gibi) yanlızca bisikletçilerin kullandığı www.warmshowers.com ya da tüm gezginler için olan www.couchsurfing.org ve www.hospitalityclub.org gibi siteleri kullanıyor insanların evinde misafir olmayı tercih ediyoruz. (Bu yeni arkadaşlıklar, demek…)

Yolculuğumuzu sizlerle paylaşırken siz de fikirlerinizi bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Sema Berktaş Akin-İlker Akin

web site ; bisikletbu.com