pasaport

DÜNYANIN EN PAHALI PASAPORTU’NA YİNE ZAM

“Dünyanın en pahalı pasaportu” olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu yılbaşında bir kez daha zamlanacak. Yeni yılda pasaporta yapılacak zam, 2013 yılı için vergi artışında kullanılacak “yeniden değerleme” oranı olan %3,93 düzeyinde olacak. Böylelikle 10 yıl geçerli biyometrik pasaport ücreti 513 TL’den 534 TL’ye yükselecek.

     Pasaporta yapılacak zam, seyahat severler arasında da tepki yarattı. Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri blog sayfasında “Pasaporta Yine ZAM, Yine ZAM” başlığıyla yayımlanan yazıda “otomatik olarak her yıl zamlanan dünyadaki tek pasaport”un Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olduğuna vurgu yapılarak, pasaport ücretlerinin yurttaşların temel ve Anayasal hakkı olan seyahat özgürlüğünü elinden alacak düzeye ulaştığı ifade edildi.  Bu haksız muameleyi kabul etmiyoruz. Otomatik pasaport zammına HAYIR! diyoruz. Fahiş pasaport ücret ve harçlarına HAYIR! diyoruz. diye haykıran Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: “Sayın Maliye Bakan Mehmet Şimşek’e Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri olarak YİNE sormak istiyoruz: Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının günahı nedir, neden en fahiş pasaport ücreti biz de, neden dünyada sadece biz yurt dışına çıkarken harç ödüyoruz, neden çocuklarımız, gençlerimiz için en ufak bir indirim yapılmıyor?

         Seyahat özgürlüğü bir temel insan hakkı, Anayasal bir hak, bir ihtiyaç, hayatı, dünyayı kavrama, anlama, sevme aracı… Bir yandan Dünya ülkelerinin Türkiye’ye koyduğu vizeleri kaldırmaya çalışırken, Avrupa Birliği’nin haksız vize uygulamalarına eleştiri getirirken neden kendi vatandaşlarınıza adeta “vize” koyuyorsunuz? Neden kendi yurttaşlarınıza müşteri muamelesi yapıyorsunuz, sayın bakan?”

pasaportzam

kaynak; sırtçantalılar.com