e-visa

E-vize uygulaması başladı

Hudut kapılarında bandrol veya kaşe vize alma hakkına sahip 94 ülke vatandaşının, Türkiye’ye giriş işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla yeni bir uyguluma hayata geçirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Türk Hava Yolları (THY) ile ülkeye giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarına elektronik ortamda vize vermeye başladığını belirterek, “Bu devrim mahiyetinde bir uygulamadır. Şu anda bu uygulamayı bu çapta yapan herhangi bir ülke yok” dedi. Avrupa Birliği’ne de “Derhal vizeleri kaldırın” çağrısını yapan Davutoğlu, “Türkiye sizden fersah fersah ileride çağdaş uygulamalara imza atıyor. Kendinize güvenemezseniz bir müddet sonra çağın gerisinde kalırsınız” dedi.

Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yeni başlatılan “e-vize uygulaması” hakkında Dışişleri Bakanlığı’nda tanıtım toplantısı düzenledi.

Sınır kapılarında uygulanan bandrol vizenin yerini alan ve geçen hafta uygulamaya konulan elektronik vizenin (e-vize) çağdaş ve insan onuruna yakışır bir uygulama olduğunu belirten Davutoğlu, “Bu devrim mahiyetinde bir uygulamadır. Şu anda bu uygulamayı bu çapta yapan herhangi bir ülke yok” dedi.

E-vizenin psikolojik boyutu bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, bunun devletin kendine güvenini yansıtan bir uygulama ve dışarıdan gelen herkesi tehdit veya potansiyel risk unsuru gibi görmeyen bir yaklaşım olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Bütün dünyaya şu mesajı ileten bir yaklaşımdır: Benim ülkeme gelebilirsiniz. Benim ülkem emin bir ülkedir. Uygulaması itibariyle insan onuruna yakışan bir tavır benimseyen bir ülkedir ve siz benim ülkemin kapısına geldiğinde bekletilmezsiniz. Benim ülkem herkes için açık bir diyardır” şeklinde konuştu.
İçişleri Bakanlığı’nın veri tabanını Dışişleri Bakanlığı’na açtığını belirten Davutoğlu, bilgilerin mahremiyetinin bulunduğunu, bu bilgilere sadece bu iki Bakanlığın erişebileceğini söyledi.

Davutoğlu, uygulamanın Türkiye’nin birçok ülkedeki başkonsolosluklarında iş yükünü azaltacağını ve THY’nin iş hacmini artıracağını; Türkiye’ye diğer ülke işadamlarının gelişini kolaylaştıracağı için Türk işadamlarının verimliliğini yükselteceğini ifade etti.

“Afrika’dan veya Asya’dan gelenlerin hepsi risktir” anlayışı gütmek yerine, belli özelliklere sahip olan, örneğin seçkin bir bilimadamı, işadamı ya da kanaat önderinin kolayca vize alabilmesini mümkün kıldıklarını dile getiren Davutoğlu, “Herkes kazanacak ama en fazla kazanacak olan bize müracaat eden turist ya da işadamları olacak” dedi.

      İŞADAMLARINA İKİNCİ PASAPORT

Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın da pratik yaklaşımıyla yeni bir uygulamaya daha başlayacaklarını belirterek, “Eğer bir işadamı herhangi bir ülkeye vize başvurusunda bulunmuşsa ve o sebeple pasaportunu yanında bulunduramıyorsa ve ikinci bir ülkeye başvuramıyorsa, kendilerine ikinci bir pasaport geçici olarak verilebilecek. İki ülke için de aynı anda vize işlemi yapılabilecek. Bu olağanüstü bir kolaylık işadamlarımız açısından” dedi.
AB’YE ÇAĞRI: “DERHAL VİZELERİ KALDIRIN”

Avrupa Birliği’ne çağrıda bulunan Davutoğlu, “Türkiye nasıl kendisine güveniyorsa siz de kendinize güvenin. Artık bizim vatandaşlarımıza uyguladığınız vize uygulamasını kaldırın. Türkiye sizden fersah fersah ileride çağdaş uygulamalara imza atıyor. Kendinize güvenemezseniz bir müddet sonra çağın gerisinde kalırsınız. Derhal vizeleri kaldırın” dedi.

Davutoğlu, şöyle devam etti:
“Ama vizeleri kaldırana kadar da bu insan onurunu zedeleyen İstanbul’daki başkonsolosluklar önündeki görüntülere son verin. En azından bu tür uygulamayla e-vize uygulamasına geçin. Bari vatandaşlarımız bulundukları yerlerden vize alabilsinler. Öyle ülkeler var ki, akademik hayatımda vize alırken kapılarda bekletildiğim anda duyduğum hissiyatı hala hatırlarım. Aslında o Türk vatandaşına güvensizlikten daha çok kendine güvensizliğini yansıtıyor. Bu uygulamalara son vermeleri çağrısında bulunuyoruz.”
Bir devletin, yüzlerce metre vize kuyrukları tutarak gücünü gösteremeyeceğini, gücün başka ülke vatandaşlarını kapılarda bekleterek gösterilen bir şey değil olmadığını dile getiren Davutoğlu, “Türk vatandaşlarını kapılarda bekleterek güç göstermiş olmuyorsunuz. Aslında güçsüzlüğünüzü ortaya koyuyorsunuz. Kendinize güven duymadığınızı ortaya koyuyorsunuz. Vizeleri kaldırın. O vakte kadar da bu tür uygulamalarla çağdaş bir devlet olduğunuzu bize gösterin” diye konuştu.

      YABANCILAR ELEKTRONİK ORTAMDA ALDIKLARI VİZEYLE GELEBİLECEK

Dışişleri Bakanlığı ve THY arasında e-vize konusunda protokol imzalandı. Protokolü Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu imzaladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, e-vize uygulamasının nasıl işlediğini anlatan bir sunum da yaptı.

Koru’nun verdiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı ile protokol imzalamış havayolu şirketleri üzerinden Türkiye’ye gelen birçok yabancı ülkenin vatandaşı bundan böyle isterlerse Türkiye’ye varışlarında havaalanından bandrol vize almak yerine, bulundukları ülkeden veya internet bağlantısı olan bir yerden elektronik ortamda vizelerini alarak Türkiye’ye giriş yapabilecek.

Vizelerin yüzde 95’inin havaalanlarında verildiğini, bundan dolayı yığılmalar yaşandığını belirten Koru, e-vize uygulamasının bunu ortadan kaldıracağını söyledi.

     2 DAKİKA 14 SANİYEDE VİZE

17 Nisan’da başlatılan uygulamayla yılda 7,5 milyon yabancıya elektronik ortamda vize verilecek. 600 bin kişinin ise yine konsolosluklardan vize almaya devam edeceği öngörülüyor. Uygulamanın başladığı günden bu yana 2 bine yakın e-vize verildi. Elektronik ortamda vize almak yaklaşık 2 dakika 14 saniye sürüyor.

Ayrıca, yurtdışındaki THY ofislerine kiosklar kurulacak ve böylece yolcular pasaportlarını okutarak buradan da kolayca vize alabilecek.Önümüzdeki 3-4 ay içinde sınırda vize verme uygulamasının tamamen kaldırılması düşünülüyor.

Yeni uygulamayla havaalanlarında oluşan kilometrelerce kuyrukların önüne geçilmesi planlanırken, sistem sayesinde Asya ve Afrika’dan gelecek turist ve işadamı sayısında artış bekleniyor.

E-vizeler www.evisa.gov.tr adresi üzerinden istenilen bilgilerin eksiksiz girilmesi ve başvuruların onaylanmasının ardından gerçekleştirilen online ödeme sonrası indirilebilecek.

E-vize uygulaması yalnızca turistik ve ticari amaçlı seyahatler için geçerli olacak. İş ve eğitim gibi diğer amaçlarla yapılacak seyahatler için gerekli vizeler, yine büyükelçilikler ve konsolosluklar tarafından verilecek. Ön koşulsuz e-vize başvurusu yapma hakkına sahip ülke vatandaşları şunlar:

ABD, Antigua and Barbuda, Avustralya, Avusturya, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Belarus, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Ermenistan, Grenada, Güney Afrika, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Haiti, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, İspanya, Jamaika, Kanada, Katar, Kuveyt, Macaristan, Maldivler, Malta, Mauritius, Norveç, Oman, Polonya, Portekiz, Slovakya, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadines, Suudi Arabistan.

OECD veya Schengen ülkelerinin vizesi ya da ikamet iznine sahip olan ve anlaşmalı bir havayolu ile seyahat etmeleri koşuluyla e-vize uygulamasından yararlanabilecek ülke vatandaşları ise şunlar:

Angola, Bangladeş, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Cezayir, Cibuti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Hindistan, Irak, Kamerun, Kenya, Cape Verde, Komorlar, Kongo Cumhuriyeti, Lesotho, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Meksika, Mısır, Moldova, Moritanya, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Pakistan, Ruanda, Sao Torne ve Principe, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Swaziland, Tanzanya, Togo, Uganda, Yemen, Zambia, Zimbabve.

kaynak; sabah

Anahtar kelimeler: