melih-yolda

Edirne’den Dünya’ya Bisiklet Turu

Edirne’den bisikletle dünya turuna çıkan Melih Akdoğan ve Zahide Öz, ilk yabancı ülke Gürcistan’a ulaşabilmek için Karadeniz sahillerinde pedal basmaya devam ederken, gittikleri yerlerde ise büyük ilgi görüyor.

Çorum’da mola verdikleri Aşıkoğlu Tesisleri’nde bir süre ağırlanan gençler, Boğazkale’nin tarihi ve turistik değerlerini inceledikten sonra Alacahöyük’e geçti. Çorum’da yayımlanan Yayla Haber Gazetesi da bisiklet tutkunu gençlere geniş yer verdi. Gazetenin ‘Bisikletle Dünya Turu’ başlıklı haberi şöyle:
“Trakya Üniversitesi’nden bu yıl mezun olan 2 genç, 3 yıl sürecek dünya turu için Edirne’den pedal bastı. Uzun bir yolculuk sonucu Çorum’a gelen gençler, müze ve ören yerlerini gezdi.
T.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık Mezunu iki bisiklet tutkunu Melih Akdoğan ve Zahide Öz, 3 yıl sürecek yaklaşık 40 bin kilometrelik Dünya turu için Edirne’den yola çıktılar.
Melih Akdoğan’ın aynı okuldan Zahide Öz ile gerçekleştirdikleri tura Çorlu’da bisiklet sporu yapan Burak Yaman da eklendi. Güzergahları boyunca birlikte sofra kurup karınlarını doyuran 3’lü birbirlerine destek veriyor.


3 YIL SÜRECEK YOLCULUĞA ÇORUM MOLASI
Gençler, bisiklet turu kapsamında Çorum’a geldiler. Ankara’dan önce Sungurlu’ya, sonra da Boğazkale İlçesine uğrayan gençler, Cengiz Aşıkoğlu’nun sahibi olduğu Aşıkoğlu Tesisleri’nde mola verdi. Aşıkoğlu Tesisleri’nde bir süre ağırlanan gençler, Boğazkale’nin tarihi ve turistik değerlerini inceledikten sonra Alacahöyük’e geçtiler.
Alacahöyük’te de müzeyi ve ören yerlerini gezen gençler, Çorum’a doğru yola çıktı. Bu sırada Alaca Lider ve Yayla Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hacı Odabaş ile görüşen gençler, hem hatıra fotoğrafı çektirdi, hem de bisiklet turunun amacı hakkında açıklamalarda bulundu.
Gençler daha sonra Çorum’a gelerek müzeyi ve tarihi mekanları inceledi.
Daha önce Türkiye ve Orta Avrupa’yı bisikletiyle gezen Melih Akdoğan ve İran’ı bisikletiyle turlayan Zahide Öz, 3 yıl sürecek bir dünya turuna çıktıklarını ifade ettiler.


BİSİKLETLE DÜNYA’YI GEZEN İLK TÜRK OLACAKLAR
Bisikletleriyle 40 bin kilometre yol kat edecek iki genç, 3 yıl sonra Edirne’ye dönecek.
Daha önce Türkiye ve Orta Avrupa’yı bisikletiyle gezen Melih Akdoğan, bisiklet tutkusunun öğrenciyken ulaşım zamlarına tepki göstererek taksitle aldığı bisikletle başladığını söyledi.
Akdoğan, okula ve işe bisikletle gitmenin yanında çevreyi keşfetmeye de başladığını söyleyerek, “İlk uzun turumu Edirne – İzmir arası yaptım. Bu tur, hayatımın dönüm noktası oldu ve bisikletle güzel maceralar yaşanabileceğinin farkına vardım. Türkiye – Amsterdam turu yaparak da sınırlarımı test ettim” dedi.
2014 yazında Moskova’dan başlayarak Kopenhag’a uzanan bir Avrupa turu daha gerçekleştirdiğini ifade eden Akdoğan, “Bu turda Rusya, Finlandiya, İsveç ve Danimarka’da bulundum. İçimdeki bisiklet tutkusu, her turdan sonra daha da arttı. Artık uzaklara açılabilmek için yeterince tecrübeliyim. Çok bir şeyimiz yok, fakat çok hayalimiz var” diye konuştu.
Akdoğan, Japonya turu olarak tasarladıkları turu, desteklerin artmasıyla “dünya turu” olarak revize ettiklerini belirtti.
Genç bisikletçi, üç yıl sürecek 35 bin kilometrelik mesafede Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Japonya, Avustralya, Amerika, Afrika, Fas, Tunus, Cezayir, İtalya, İsviçre, Al-manya, Polonya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan güzer-gahlarını tamamlayarak, Edirne’ye döneceklerini kaydetti.
Melih Akdoğan’a dünya turunda bisikletiyle eşlik edecek Zahide Öz de hayatta her şeyin para olmadığını çözdüğü an bisiklete tutkuyla sarıldığını ifade etti
Öz, çalışmak üzere gittiği yurt dışında hayatını yeniden şekillendirdiğini anlatarak, “Workand Travel programı ile çalışmak için gitmiştim, ilk yurt dışı deneyimim oldu. Orada İngilizcemi geliştirdim, yeni arkadaşlar edindim ve hayattan ne istediğime karar verdim. Porto Riko benim için bir nevi dönüm noktasıydı. Hayattan istediğim ise hayallerimi gerçekleştirmek, dünyayı keşfetmek, yeni insanlar tanımaktı. İstediğim şey özgürlüktü. Önceleri bunun sadece parayla mümkün olduğunu düşünürdüm. Türkiye’ye döndüğümde ise arkadaşım Melih Akdoğan sayesinde bisikletle tanıştım ve paranın çok da önemli olmadığını öğrendim” diye konuştu.
Türkiye turları ve İran turu dışında dünya turunun kendilerini korkutmadığını ve yolda iyi insanlarla karşılaşacaklarını düşündüklerini dile getiren Öz, yol boyunca masraflarını karşılamak için de anne ve teyzesinin yaptığı bileklikleri satacaklarını kaydetti.
Melih Akdoğan, arkadaşı Zahide Öz ile Dünya turu kapsamında 5 kıta ve 40’a yakın ülke dolaşıp bisikletle Dünya’yı gezen ilk Türk olacaklarını söyledi.
Melih Akdoğan’ın aynı okuldan Zahide Öz ile gerçekleştirdikleri tura Çorlu’da bisiklet sporu yapan Burak Yaman da eklendi. Güzergahları boyunca birlikte sofra kurup karınlarını doyuran üçlü birbirlerine destek veriyor.

Dünya turu gerçekleştirecek Akdoğan ve Öz’le pedal çevirmeye başlayan Yaman, İran vize işlemlerini çözmesi halinde ikili ile birlikte Türkmenistan ve Kazakistan’a kadar gitmek istediğini söyledi.”

kaynak; hudutgazetesi.com