Frankfurt’ta kışı yaşamak-2018 Şubat

Selamlar schengen vizemizi 2 yıl olarak tazeledikten sonra mecburi ilk durak Almanya olmak zorundaydı. Berlin ve Münih tecrübelerimizden sonra bu sefer Frankfurt’tan başlayıp meşhur romantik yolun bir kısmını da kapsayan Nürnberg’e kadar bir rota oluşturduk. Toplu taşıma ile zaman kaybetmemek için havaalanından araç kiralayarak yola düştük. Çek cumhuriyetine olan yakınlığımızı da dikkate alarak Prag’ı seyahate dahil ettik.

IMG_6006

Havayı soracak olanlar vardır, yağmur yok ancak evet Şubat ayının verdiği soğuğu kemiklerinize kadar hissedebiliyorsunuz Doruk mu? çocuğa soğuk işlemiyor zorla mont giydiriyoruz Günü birlik Frankfurt gezimiz şöyleki;

Öncelikle Frankfurt am Main (anlamı: “Main üzerindeki Frankfurt”), Main nehri kıyısında kurulmuş olan, 690.000’den fazla nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın beşinci büyük şehridir.

DSC_0585

plan50m

1.RÖMERBERG MEYDANI

DSC_0586

15.yy dan beri Frankfurt’un idari merkezi olan meydandaki evler geleneksel yarı ahşap mimarın örnekleridir. 9.yy dan bu yana ,eskiden Samstagsberg olarak adlandırılan meydanda pazarlar,fuarlar,festivaller,infazlar ve imparatorluk seçimleri yapılıyordu.

DSC_0556

 

 

DSC_0567

Meydandaki adalet çeşmesi Frankfurt’un ilk çeşmesi olarak bilinmektedir. Bağlanmamış bir göz,bir ölçek ve bir kılıç ile heykel adaleti temsil etmekte.

OAGS6337

2. FRANKFURT KATHEDRALİ ( ST. BARTHOLOMEW KATHEDRALİ)

Kesin olarak söylemek gerekirse , bir piskoposluk kilisesi olmadığı için kathedral değildir. Yine de imparatorluk kathedrali adını alan birkaçından biridir. 1356 yılından itibaren kralların burada seçildiği söylenir.

DSC_0582

Bugünkü kilise, bu yerde var olduğu bilinen beşinci yapıdır. 680 yılından kalma bir Merovingian şapelinin ve bir Carolingian salon kilisesinin ardından, 852 yılında, Carolingian imparatorluk sarayının Salvator Bazilikası inşa edildi. Geç Romanesk Bartholomew’un korosu 1239 yılında, katedralin en önemli kalıntısı olarak taktir edilen havari Bartholomew için isimlendirildi. Hali hazırda Gotik nefin ve koridorların inşası ve genişletilmesi 1260 yılında başladı. Temsili batı kulesi 1415’te inşa edildi. 1867’de katedral büyük bir yangına kurban gitti. Franz Joseph Denzinger Neo-Gotik restorasyonuna öncülük etti. Ancak o zaman kulenin kubbesini 1415 yılında katedral usta kurucusu Madern Gerthener tarafından hazırlanan planlara göre 95 metreye yükseltti.

3. ZEİL CADDESİ

Frankfurt216_HDR

19. yüzyılın sonundan beri Almanya’nın en ünlü ve en işlek alışveriş caddelerinden biridir. 2008 ve 2009 yıllarındaki tadilatla cadde batıya doğru daha da uzatılmış.

 DSC_0579

DSC_0578Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>