Benny-Lewis

Gezdiği ülkelerde yerlilerle konuşarak 7 dil öğrenen seyyah dil öğrenme tabularını yıkıyor

Bu gezgin, sadece gezdiği yerlerdeki yerlilerle konuşarak 7 farklı dil konuşmayı öğrendi.

Başka bir dili öğrenmemek için milyonlarca bahane vardır; çok yaşlısındır, dersler pahalıdır, zamanın yoktur. Liste böyle uzayıp gider. Ama artık bunlar bir bahane değil. İrlandalı göçebe Benny Lewis yeni bir dil öğrenmenin yolunu keşfetti. Ve bunu dünyanın geri kalanıyla paylaşacak kadar da nazik…

32 yaşındaki Lewis’e göre bunda bir sihir numarası yok. Bunun olağanüstü bir zekayla veya binlerce kelime ve kuralı ezberlemek gibi muazzam bir yetenekle ilgisi yok. Yeni bir dil öğrenmek bir şeyle gerçek oluyor: O dili konuşmakla.

Bu kulağa gerçekten de sinir bozucu geliyor, özellikle de geçmişinde yeni bir dil öğrenmeye çalışanlar için; ama doğru.

Hangi bahaneye sahipseniz Lewis o bahaneyi çoktan düşündü. Üzücü bir şekilde okulda aldığı Almanca dersinden kalması sonucu dil öğrenmenin genlerinde olmadığına kadar verdi. Ayrıca, yalnızca küçük yaştayken yeni dilleri öğrenebilirsiniz söylentisi Lewis’e öğrenmek için yaşlı hissettirmeye başladı.

Benny Lewis 2

Her şeye rağmen, Lewis dereceyle elektronik mühendisliğinden mezun olduktan sonra İspanya’ya taşınmaya karar verdi. Bu kararıyla birlikte İspanyolca öğrenmek için bilinçli bir çaba harcadı. Pahalı dersler aldı, eğitici kitaplar okudu, hatta Yüzüklerin Efendisi’ni güvendiği sözlüğüyle birlikte İspanyolca okumaya kalkıştı. Şaşırtıcı bir şekilde bunların hiçbiri işe yaramadı.

İşe yarayanın ne olduğunu Lewis dersleri ve kitapları bir kenara koyup, basitçe dili konuşmaya çalıştığında buldu.

Bu söylendiği gibi kolay değildi. Başta telaffuzu bozuktu, dil bilgisi çok kötüydü. Her nasılsa bu yolla aylar sonra kendisini İspanyolca’yla birleşmiş, kusursuz konuşurken ve yerlileri anlarken buldu.

Lewis yeni diller öğrenmek konusunda çok tutkulu, kendi bilgisini blogunda paylaşıyor ve hatta 100 dolar karşılığında dil dersleri veriyor.

Benny Lewis3

Ayrıca yeni bir dile asla sıfırdan başlanmadığını aklında tutman çok önemli. İngilizce farklı dillerin erimesiyle oluşmuş büyük bir kap -büyük kısmını Latin dillerinden almış- yani Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce düşündüğünden daha çok alışılmış yabancı dilleri kapsıyor olabilir.

10 yıl kadar dünyayı dolaştıktan ve yabancı dillerle iletişime geçmeyi öğrendikten sonra, Lewis yerlilere konuşmayı öğrenmenin seyahat etmenin en iyi yolu olduğunu anladı.

Benny Lewis 4

Hatta National Geographic tarafından Yılın Gezgini ünvanını almıştı. Röportajı sırasında Lewis insanlarla tanışmanın ve onlarla yerel dilleriyle iletişim kurmanın gezmenin sağladığı en avantajlı durum olduğunu paylaştı: “Benim için seyahat insandır. Onlar güzel bir manzaradan ve iyi yemekten öncelikliler.”

Kaynak: The Plaid Zebra