GHENT ; BİR ORTAÇAĞ ŞEHRİ

Brüksel den kiraladağımız araçla Ghent ‘ e geldik. Yarım veya tam bir günü ayırarak Ghent’i gezmek mümkün. Afyonkarahisar ile kardeş şehir olduğunu bu noktada hatırlatalım

DSC_1020

Felemenkçe konuşulan topluluğa dahil Flaman Bölgesinde Doğu Flandre ilinin merkezi ve en büyük nüfuslu yerleşkesi olan bir şehirdir. Nüfusu yaklaşık 245.000. Şehir, Schelde Nehri ve Lys ırmaklarının akarsu birleşminde kurulmuştur. Şehrin isminin Kelt dilinde “iki nehrin kesiştiği yer” anlamında kullanılan “Ganda” kelimesinden geldiğine inanılıyor.Orta Çağlarda kuzey Avrupa’nın en büyük ve en zengin şehirlerinden biri olmuştur. Günümüzde de bir limanı ve üniversitesi olan önemli bir şehirdir.

IMG_0765

1913 yılında düzenlenen Dünya Expo Fuarı nedeniyle şehir baştan aşağı elden geçiyor. Hatta bugün orta çağdan kaldığını zannettiğimiz pek çok eser aslında o dönemde inşa ediliyor ya da eklentiler yapılıyor. Bunlardan birisi de Gravensteen Kalesi.

1.KORENMARKT (TAHIL PAZARI)

DSC_1004

Korenmarkt, Ghent’in en işlek iki alışveriş caddesi olan Veldstraat ve Kortemunt’u güneyden kuzeye bağlamaktadır.

DSC_1015

Meydanın adı 10. / 11. Yüzyıla kadar uzanan ve Gent’in Flanders Bölgesi’ndeki tahıl ticaretinin merkezi olduğu tahıl ticaretinden gelmektedir. Leie nehri tarafından yakındaki Graslei ve Korenlei üzerinden şehre getirilen tahıl, pazar yerinde satılırdı.

DSC_1015

Meydan, bugün ev barları, restoranlar ve terasları olan birkaç tarihi bina ile çevrilidir. Yıllık Gentse Feesten kültür festivalinin önemli bir yeridir.

DSC_1013

2.GRAVENSTEEN KALESİ (KONTLAR KALESİ)

DSC_1094

Orta Çağ’dan kalma olan kale, Hollandaca “sayım kale” anlamına gelir. Leie Nehri’nin kıyısında yer alan Gravensteen 9 metre yükseklikte yer almaktadır.

DSC_1072

Mevcut kale 1180 yılında Alsace Philip tarafından inşa edilmiştir ve ikinci haçlı seferine katılırken Alsace Philip’in karşılaştığı haçlıların kalelerinden sonra modellenmiştir. Yapılmadan önce, muhtemelen dokuzuncu yüzyılda inşa edilen aynı yerde bir ahşap kale kalmıştır. Kale, 14. Yüzyılda terk edilene kadar Flandre Kontu’larının koltuğu olarak hizmet etti. Kale daha sonra bir mahkeme, bir hapishane olarak kullanıldı ve sonunda çürüdü. Evlerin duvarlarına ve hatta avluya inşa edilmiş evlerin duvarları diğer yapılarda dikilmek için kullanılmıştır. Bir keresinde fabrika olarak bile görev yaptı. 19. yüzyılın sonunda, kalenin yıkılması planlandı.

IMG_1286

1885 yılında Ghent şehri kaleyi satın aldı ve bir yenileme projesine başladı. Kale başlangıçta 1893’te restore edildi. Yeni inşa edilen evler kaldırıldı ve duvarlar ve muhafazalar orijinal durumuna geri getirildi.

IMG_0794

DSC_1087

Giriş ücreti 10 euro

3.BELFRY OF GHENT( ÇAN KULESİ)

DSC_0985

Gent’in 91 metre uzunluğundaki çan kulesi, Saint Bavo Katedrali ve Aziz Nikolaos Kilisesi’ne ait eski şehir merkezine bakan üç ortaçağ kulesinden biridir. Yüksekliği onu Belçika’daki en yüksek çan kulesi yapar. Ghent’in çan kulesi, ek binalarıyla birlikte, Belçika ve Fransa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

DSC_1065

Kulenin inşası 1313 yılında usta mason Jan van Haelst tarafından tasarlandıktan sonra başladı. Onun planları hala Ghent City Müzesi’nde korunur. Savaşlar, salgınlar ve siyasi kargaşalarla aralıklı olarak devam ettikten sonra, inşaat 1380’de tamamlandı. Bu dönemin sonuna doğru, Brugge’den getirilen yaldızlı ejderha,  kulenin tepesindeki yerini aldı. Binanın en üst kısımları, kısmen artan sayıda çanağa uyum sağlamak için birkaç kez yeniden inşa edildi.

IMG_0747

4.Mystic Lamb’ın Yaratıcıları Van Eyck Brothers

Jan van Eyck ya da Johannes de Eyck, Flaman ressam. 15. yüzyılda yeni gelişmekte olan yağlı boya tekniğini yetkinleştirmesiyle tanınır. Onları yaşatabilmek adına eserlerinin bulunduğu kilisenin yanına anıtları yapılmış.

IMG_0789

 

En önemli eseri resimdeki mystic lamb. İlk fotoğraf eserin tamamı. İkincisi ayrıntının yakınlaştırılmış hali.

ghent-altarpiece_custom-059270aefe20709277188e044d8a4d0310d9416f-s900-c85

 

556fbdfb224cfedec5629e6d057f060d1ab9a6e8

Anıtı geçince kocaman bir meydan karşılar sizi. Aziz Bavo Meydanı, 3 büyüklerin rol aldığı önemli bir meydan. Bir tarafında Gent’in en görkemli yapısı St. Bavo Katedrali, ortada kültürel zenginliğin ifadesi tiyatro binası ve diğer tarafta şehrin sembolü Belfry çan kulesi.

5.SINT BAAFSKATHEDRAL ( ST. BAVO KATHEDRALİ )

Saint Bavo Katedrali (Sint-Baafs Katedrali veya Hollanda Sint Baafskathedraal olarak da bilinir) ,89 metre yüksekliğinde Gotik bir kathedraldir.

DSC_0971

Bina, Transmarus, Tournai Piskoposluğu ve Noyon tarafından 942 yılında kutlanan, öncelikle ahşap bir yapı olan St. John the Baptist’in eski Şapeli’nün üzerine inşa edilmiştir. Bu özgün yapının izleri katedralin kriptasında belirgindir.

DSC_0978

Şapel daha sonra 1038 yılında Romanesk tarzında genişletilmiştir. Bu genişleme evresinin bazı izleri günümüzde hala belirgindir. 14. ve 16. yüzyıllardan sonraki dönemde, Gotik üslupta neredeyse sürekli genişleme projeleri yapı üzerinde gerçekleştirildi.

DSC_0980

DSC_0979

Bu dönemde, yeni bir koro, şapellerin yayılması, transplantasyonların genişletilmesi, bölüm evi, nefis koridorlar ve tek kulenin batı kesimi eklendi. İnşaat 7 Haziran 1569’da tamamlandı. 1539’da, Charles V’e karşı yapılan isyanın sonucu olarak, St. Bavo’nun eski manastırı çözüldü. Başrahip ve keşişler, daha sonra Saint Bavo Kilisesi’ne bağlanan bir bölümdeki kanonlara dönüştü. Ghent Piskoposu 1559’da kurulduğunda kilise katedral oldu.

6.SAINT NICHOLAS’ CHURCH (St. Nicholas Kilisesi)

DSC_0969

Aziz Nikolaos Kilisesi (Hollandaca: Sint-Niklaaskerk),Ghent’in eski ticaret merkezinde, hareketli Korenmarkt’ın (Buğday Pazarı ) yanında inşa edilen St. Nicholas Kilisesinin inşaatına 13. yüzyılda başlandı, aynı yüzyılın geri kalanında (yakındaki nehrin ardında ismi verilen) yerel Scheldt Gotik üslubunda devam etti. Bu tarzın tipik özelliği, Tournai bölgesinden mavi-gri taş, geçişin üzerindeki tek büyük kule ve binanın köşelerindeki ince kulelerin kullanılmasıdır.

DSC_0966

DSC_0994

Kent tarafından kısmen finanse edilen merkez kule, bir gözlem direği olarak hizmet vermiş ve Ghent’in komşu çan kulesi yapılıncaya kadar kasaba çanlarını taşımış. Bu iki kule, Saint Bavo Katedrali ile birlikte, şehir merkezinin ünlü ortaçağ siluetini hala tanımlamaktadır.

Bizden kareler;

DSC_1023

 

 

 

DSC_0977

 

DSC_1034

 

Ghent’ten selamlar 

 

IMG_0785

İkigezginiz

Sıla & Ozan & Doruk İŞCAN

kaynak; www.wikipedia.orgBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>