usa green card lottery

GREEN CARD NEDİR?

          Green Card ( Yeşil Kart ) Diversity ( çeşitlilik ) Visa programı ile Amerikan hükümetinin her yıl kura ile yasal olarak göçmen kabul ettiği göçmenlik programıdır. Bu program ile her yıl dünyanın her yerinden 55.000 kişi Amerika’ da yerleşme ve çalışma hakkına sahip olmaktadır.
         Green Card çekilişi sonucunda göçmenlik başvurusu yapma şansı kazanan adaylara Green Card çekilişini yapan kurum tarafından ( Kentucky Consular Center ) ilgili evraklar başvuru esnasında belirtilen adrese posta yoluyla iletilmektedir. Bu şansı yakalayamayan adaylara, olumsuz bir geri bildirim olmamaktadır. Sadece kazanan adaylar bilgilendirilmektedir. Böyle bir durumda bir sonraki yılın çekilişine tekrar katılabilirsiniz.Bir yıla ait çekilişe sadece bir sefer başvuruda bulunulabilir. Birden çok başvuru yapmanız durumunda her iki başvurunuz da iptal edilmektedir.

Green Card Size Ne Gibi Ayrıcalıklar Sağlar?

        Green Card talihlileri, Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz olarak oturma ve çalışma hakkını kazanırlar. Seçme ve seçilme hakkı dışında Amerikan vatandaşlık haklarından tümüne sahip olursunuz. Green Card alındıktan beş sene sonra, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına başvuru yapabilir, seçme seçilme hakkına da sahip olabilirsiniz.
Green card kazanmanız durumunda tüm Amerikan Devlet Üniversitelerinden burs alabilirsiniz. Amerikan kamu kurumlarında, bir Amerikan vatandaşının sahip olduğu koşullarda çalışabilirsiniz. Amerika da iş kurabilir, yatırım yapabilir dilediğiniz eyalet ve şehirde ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz.
          Green Card çekilisi için ABD’nin aradigi sartlar oldukça basittir.Çekilşse katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte en az lise mezunu olmak veya son 5 yıl içerisinde mesleki bilgi gerektiren bir işte en az iki yıl profesyonel olarak çalışmış olmak gerekmektedir.
         Başvurunuz için önem taşıyan tek şey, bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasız doldurularak Amerikan yetkili mercileri tarafından belirtilen elektronik transfer sayfasından yapılmasıdır. Bütün başvurular eşit şansa sahiptir.