uçakla seyahat

Havada seyahat süreleri kısalacak, 1 milyar TL tasarruf sağlanacak

VATAN’ın gündeme getirdiği sivil uçaklara askeri bölgelerin üzerindeki uçuş yasağı kalkıyor. Yeni rotalarla seyahat süreleri 6 ile 20 dakika arasında azalacak. 1 milyar TL tasarruf edilecek.

Havayollarına gökyüzünde ‘duble yol’ geliyor. Vatan Gazetesi’nin 2011 yılından bu yana sürekli gündeme getirdiği ‘Uçuşa yasak askeri bölgeler rotaları uzatıyor, şirketlerin maliyetleri ve uçuş süreleri artıyor’ eleştirileri nihayet ses getirdi. Sivil uçaklara askeri bölgelerin üzerinde konan uçuş yasağı kalkıyor.

YILLIK BİR MİLYAR LİRALIK TASARRUF
Milyonlarca dolar tasarrufun yanı sıra seyahat süresini 6 ile 20 dakika arasında kısaltacağı için vatandaşların da beklediği müjde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dan geldi. Bakan Elvan, bazı askeri hava sahalarının sivil uçuşa açılmasına imkan tanıyacak ‘hava sahasının esnek kullanımı’ uygulamasıyla uçuş yollarının kısalacağını açıkladı. Elvan, yeni rotalar sayesinde yıllık 1 milyar lira tasarruf sağlanacağını söyledi.

İSTANBUL BODRUM 48 DAKİKAYA İNİYOR
Hava sahasının esnek kullanımına ilişkin yönetmeliğin geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Elvan, kurulacak bir komisyonun yeni uçuş rotalarının belirleyeceğini kaydederek, “Yeni rotalarla, uçuş yolları kısalacak ve ilave uçuş yolları anlık tesis edilebilecek” dedi.
Yeni rotaların zaman tasarrufu sağlayacağını vurgulayan Elvan, “Seyahat süresi 6 ile 20 dakika arasında azalacak. Süreler İstanbul-Samsun arasında 6, İstanbul-Adana arasında 8, İstanbul-İzmir arasında 6, İstanbul-Bodrum arasında 7 ve İzmir-Adana arasında 8 dakika kısalacak” dedi. Yeni dönemle birlikte İstanbul-Bodrum uçuşunda süre 48 dakikaya inecek.
Türkiye hava sahasında, askeri hava üsler ve üslerin etki alanı sivil uçuşlara kapalı. Uçaklar bu bölgelerin etrafında dolandığından rotalar gereksiz yere uzuyor. (Vatan Gazetesi)
Anahtar kelimeler: