budva

Hollywood’un Vazgeçilmezi: Budva

70′lerde Marilyn Monroe, şimdilerde Brad Pitt, Angelina Jolie gibi isimlerin tercih ettiği, yıldız şarkıcı, aktör ve aktrislerinin vazgeçemediği güzellik Budva, her bütçeye uygun tatil fırsatı sunuyor. 2006′da James Bond filminin de çekildiği ‘gece yaşayan şehirde sınırsız eğlence için Karadağ, Türkiye’den vize istemiyor.

Yugoslavya’dan son ayrılan Cumhuriyet olan Karadağ, dünyanın sayılı güzellikteki plajlarına ev sahipliği yapıyor. Şüphesiz ki Karadağ ile Balkanlar’ın en şık ve gözde tatil kenti de; Budva… ‘Gece yaşayan şehir’ olarak bilinen Adriyatik Denizi kıyısındaki Budva’ya Türkiye’den gitmek için, vize almaya gerek yok. İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya 1 saat 45 dakikalık bir uçak yolculuğu sonrası ulaşmak mümkün. Sonraki hedef ise, kara yoluyla başkentten 1 saat uzaklıkta bulunan Budva’nın eşsiz kumsalları.

budva3Yaklaşık 13 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Budva’da, yaz tatili için en ideal noktalar kıyıdaki Stari Grad (Eski Şehir) bölgesi ile Sveti Stefan. Hollywood ünlülerinin ev almak için birbiriyle yarıştığı Budva’da sadece eşsiz sahil şeridi ve denizin değil, doğanın tüm güzellikleriyle tarihin de tadını çıkarabilirsiniz. 2 bin 500 yıllık geçmişiyle, Balkanlar’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olan kentte, tarihi doku yaşanan depremlere rağmen dokunulmazlığını koruyor. Yeşili, doğası, plajları ve hiç dinmeyip geceleri zirve yapan hareketliliğiyle Budva, özellikle hafta sonu kaçamakları için doğru tercih.

Budva’nın 35 kilometrelik sahil şeridinin tam 12.5 kilometresi denize girmeye elverişli kumsallardan oluşuyor. Adriyatik’in serin sularının tadını çıkarırken, 18 farklı plaj arasındaki gözdelerimizde; Sveti Stefan (Aziz Stefan), Kamenovo, Mogren, Jaz, Slovenska, Beçiçi ve Kraljicina kumsallarını sıralamak mümkün. Stari Grad’dan 10 kilometre uzakta bulunan ve eski bir balıkçı köyü olan Sveti Stefan Yarımadası’nı da mutlaka görmeniz gerekiyor. İki yanında toplam 1 kilometreye yakın plajlar uzanan yarımada, ince bir yolla karaya bağlanıyor. Kral ve kraliçelerin yanı sıra Marilyn Monroe, Sophia Loren ve Liz Taylor’ın konaklayıp denize girdiği yarımada, Yugoslavya’nın dağıldığı dönemde popülerlik açısından ivme kazanamamış. Daha sonra Karadağ hükümeti, yarımadayı Aman oteller zincirine kiralamış. Günümüzde ünlülerin en uğrak yeri de Aman Sveti Stefan Hotel diye geçen yarımada üzerindeki lüks otel.

budva52006 senesinde Daniel Craig’in baş rolü oynadığı James Bond serisinin ‘Casino Royale’ adlı filmindeki bazı sahneler de, Budva’daki Splendid Hotel’de çekilmiş. Hollywood genelinde bitmek bilmeyen ününü James Bond filminden sonra elde eden Budva’ya, Angelina Jolie-Brad Pitt, Venus ve Serena Williams kardeşler, Michael Schumacher ile Madonna gibi isimler akın etmiş. Budva, yaz aylarında Rusya ve Balkanların yanı sıra ABD ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin ‘turizm mıknatısı’ hâline geliyor. Dar ve tarihi ara sokaklarında hem huzur, hem de sınırsız eğlenceyi bulabileceğiniz Budva her bütçeye hitap ediyor. Özellikle genç turist sayısının çokluğuna dikkat çekmemizde fayda var. Lüks hotellerin yanı sıra, yerel halk için de turizm bir vazgeçilmez. Erken rezervasyonla fazlasıyla uygun fiyatlara lüks otellerde konaklayabileceğiniz kentte, Budva sakinlerinin bir kaç günlük veya haftalık kiraya verdiği evlerde kalmanız da sizin tercihinize bağlı.

Hazırlayan: FATİH SABOVİC 

kaynak; dipnot.tv

Anahtar kelimeler: