kadir16

Kadir Uğur’un dünya turu Kuşadası’ndan başladı

Türkiye’nin en deneyimli turizmcilerinden Kadir Uğur’un Ben Swiss Yatch ile ile dünya turu Kuşadası’ndan start aldı. 1.5 yıla yakın sürmesi beklenen yolculuk sırasında Kadir Uğur ve iki arkadaşı tam 62 ülke gezecek. 

Deneyimli turizmci Kadir Uğur, çok sayıda kişinin katıldığı kokteylle Kuşdası Pine Bay Hotel’den dünya turu için yola çıktı. Uğur’u uğurlamaya, Kuşadası Kaymakamı, İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı,  eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, Uğur’un kimi okul arkadaşları ve çok sayıda davetli katıldı.

Uğur’un yolcu edildiği kokteylde bir konuşam yapan Mesut Yılmaz şunları söyledi:

”HEM USTALIK HEM CESARET İŞİ”

”Kadir Uğur benim ortaokul arkadaşım. Ticarete de ortaokulun kantinini işleterek başlamıştı. Sonra işleri büyüttü. İsviçre’de turizm şirketi kurdu. İsviçre’de en başarılı yabancı girişimci ödülüne layık görüldü.  Şimdi mesleğinin doruk noktasına gelince dünya turuna çıkmaya karar verdi. Ufak ama güzel bir tekneyle dünyayı dolaşmak biraz cesaret işi. Bu iş hem cesaret hem ustalık ister. Kadir Uğur’da ikisi de var ki buna talip oldu. Rüzgarı bol olsun” dedi.

Yılmaz’ın ardından söz alan Kadir Uğur ise duygusal bir konuşma yaptı. Turizmi bırakmadığını özellikle belirten Kadir Uğur’un konuşması şöyle:

1967’DEN BAŞLAYAN BİR TURİZM HAYATIM VAR”

”Sevgili dostlar, arkadaşlar, burda olmaktan mutluluk duyuyorum. Nereden nereye geldik? 1967’de başlayan bir turizm hayatım var. Kuşadası, o dönem turizmin patlama yaptığı noktaydı. 4 tane otel vardı ve 3 bin turist getirdiğimizde otelleri dolduruyorduk. Ama bunlar o zamanlar büyük sayılardı. Burada Kuştur, İmbat, Kısmet vardı ve ailelerle iç içeydik.

”KUŞADASI TATİL YAPILABİLECEK BİR YER HALİNE GELMİŞ”

Alanya deseniz orada da muz üreticilerinin yaptığı 4-5 otel vardı. O da bir turizmdi. Bu iki kale turizmi yönlendiriyordu. Bugün geldiğimiz noktada Antalya Avrupa’nın başkenti oldu. Mutlu olduk. Ordaki tesisler hiçbir yerde yok. Ege sahilleri deseniz ben hep eleştirdim. Gürültülü patırtılı. ‘Biz Avrupalıyı buraya getiremeyiz’ dedim. Dinleyen de oldu, dinlemeyen de. Ama gördüm ki Kuşadası’nı hakikaten tatil yapılabilecek bir yer haline getirmişsiniz. Gürültü olmadan da tatil yapılabileceğini Kuşadası’nda görüyorum. Bunu Bodrum ve Marmaris’e de örnek gösterdim.

”BENİM İÇİN TURİZM BİTMEZ”

Turizm benim için bitmedi, bitmez. Hep ‘işim eşim’ dedim. Bu turu 30 yıldır yapmak istiyordum. İlk firmam ATT’yi satıp bir tekne aldım ama yolculuğa çıkmak kısmet olmadı. Bir turizm işi çıktı karşıma. Tekneyi satıp yeniden turizm işine girdim. 70 yaşına gelince de ‘zamanım azaldı, bunu muhakkah yapmam, Türkiye turizmini gidilmeyen yörelerde de tanıtmam lazım’ dedim.

”İKİ SENE TÜRKİYE’DEN UZAK OLACAĞIM İÇİN HÜZÜNLÜYÜM”

Yaklaşık 2 sene Türkiye’den uzak olacağım için hüzünlüyüm. Ama bir yanda da sınırsız bir yolculuğa çıktığım içim mutluyum. Bu yolculuğun romanı da yazılacak. İki sene sonra döndüğümde romanı imzalayıp sizlere takdim edeceğim.

KUŞADASI PINE BAY’DAN UĞURLANDI

Törende bir konuşma yapan Göçtur Yönetim Kurulu Başkanı Naile Göçen Çukurova ise, Pine Bay ailesi olarak Kadir Uğur’un bu yolculuğunda küçük de olsa bir pay sahibi olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Uğur’un çıktığı yolculuğun bilgi ve deneyim kazandıran bir macera olduğunu kaydeden Çukurova, Uğur ve arkadaşlarına başarılar diledi.

”HİÇBİR ZAMAN ‘ACABA’ DEMEDİM”

Yolculuğu ile ilgili turizm basınına konuşan Kadir Uğur, bu yolculuğa çıkıp çıkmama konusunda hiçbir zaman ‘acaba?’ demediğini belirtti. Uğur, ”hep ileriye bakan bir insandım. Heyecanlı da değilim. Adeta mavi tura çıkıyormuş hissine sahibim.” dedi.

20 YELKEN KULÜBÜNE TÜRKİYE’Yİ ANLATACAK

Turizm sektöründeki vazifesinin devam ettiğini kaydeden Uğur, ”Hiç tanımayan yerlerde Türkiye’yi tanıtacağız. Bu amaçla 20 yat kulübünde Türkiye’yi tanıtma programı düzenleyeceğim. Şu ana kadar iletişime geçtiğim kulüplerden 4 tanesinden olumlu yanıt aldım ve randevulaştık. Türkiye’ye özgü 500 kilogram hediyelik eşya aldık yanımıza, bunları dağıtacağız. Bir yandan da destinasyonların durumuna ilişkin raporlar göndereceğim. Bu aynı zamanda bir inceleme gezisi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

ROMANLAŞTITIRILACAK

Yapacağı turun Halit Çelikbudak tarafından romanlaştırılacağını hatırlatan Kadir Uğur, tüm yolculuğun 500 sayfalık bir roman haline gelecğeini ve hem Almanca hem de Türkçe olarak basılacağını kaydetti. Uğur, ”Ben her gün Çlikbudak’a bilgi geçeceğim. Yaşadıklarımı anlatıp, fotoğraflar göndereceğim.” dedi.

”SADUN BORA 9 METRELİK TEKNEYLE GİTMİŞTİ”

”Yolculuk sizi korkutuyor mu?” diye sorduğumuz Uğur, ”Hiç korkutmuyor. Günlük yaşamınıza devam ederken de kafanıza tuğla düşüp ölebilirsiniz. Tehlike her tarafta var nihayetinde. Sadun Bora 9 metrelik tekneyle bu turu yaptı. Bu tekne onun iki misli büyüklüğünde. Bu yatta bulunan teknoloji onda yoktu.” cevabını verdi.

1 MAYIS 2019’DA İSTANBUL’DA OLACAK

Kadir Uğur,  arkadaşları Murat Baltutan ve Volker Braun ile birlikte tur boyunca 62 ülke gezecek. Turun 1.5 yıl sürmesi planlanıyor. Kaç limana yanaşılacağı ise henüz belli değil. Uğranılacak liman sayısı hava koşullarına göre değişecek. Yatın, 19 Nisan 2019’da Kuşadası’na, 1 Mayıs’ta da Büyükçekmece’ye varması planlanıyor. Yolculuğun İspanya’ya kadarki bölümüne, Uğur’un eşi Anita da dahil olacak.

kaynak; www.turizmguncel.com