fft16_mf11407669

Küçük motorla dünya turu

Evlenecekleri parayla dünya turuna çıkan âşıklar, az para ve küçük kapasiteli iki motosiklet ile beş kıtada 41 ülkeyi gezdi.

 

Evlenecekleri parayla dünya turuna çıkan Tuğçe Akbayar ile Fatih Altunkaynak, iki yıl içinde 90 bin kilometre yol yaptı. Dünya turuna az para ve küçük kapasiteli iki motosiklet ile çıkarak ezberleri bozan Akbayar ve Altunkaynak, çölleri ve dağları aşarken pek çok insanın hayalini gerçekleştiriyor. Alaska’ya bile motosikletle giden ikili şimdiye kadar beş kıtada 41 ülkeyi gördü.

kucuk-motorla-dunya-turu-11407671

Pilates eğitmeni Tuğçe Akbayar (25) ile sistem mühendisi Fatih Altunkaynak’ın (36) motosikletle yaptıkları dünya turu, iki teker tutkunlarının hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Türkiye’nin pek çok doğal güzelliğini ve tarihi zenginliğini birlikte gezen Akbayar ve Altunkaynak, evlenmek için para biriktirirken farklı ülkeleri gezmek istedi. Bunun üerine hayallerini ertelemek yerine düğün yapacakları parayla seyahate çıkmaya karar verdiler. Dünya turuna karar veren çift, para edecek eşyalarını da satarak evlenmek için biriktirdikleri paraya eklediler. Başka ülkelerde yakalanabilecekleri hastalıklara karşı aşılarını da olan ikili, binlerce kilometre yol yapmak için küçük kapasiteli motosiklet seçerek ezberleri de bozdu. Ağustos 2016’da İstanbul’dan yola çıkan ikili önce Balkan ülkelerini ardından Akdeniz sahillerini dolaştı. Gittikleri her yerde doğanın içinde çadır kuran ikili, Avrupa’da 16 ülke dolaştıktan sonra motosikletlerini gemiyle Güney Amerika’ya gönderdi.

fft16_mf11407670

Şu an Asya’dalar

Motosikletlerini ABD-New Jersey’den yine gemiyle Singapur’a gönderen Tuğçe Akbayar ile Fatih Altunkaynak, halen Asya’nın gizemlerini keşfediyor. Tayland’daki Chang adasında dolaşan ikili birkaç gün sonra Myanmar’a gidecek. Myanmar’ın ardından Hindistan, Nepal, Pakistan, İran, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan üzerinden Türkiye’ye gelecekler.

kaynak: www.milliyet.com