KUZEYİN VENEDİK’İ AMSTERDAM – HAZİRAN 2017

Belçika’ ya kadar gelmişken Hollanda’ya geçmezsek olmazdı. Brüksel den sabah araç kiralayıp yaklaşık 4 saatlik yolculuğun ardından önce değirmenleri ile ün salmış Zaanse Schans’a öğleden sonra da günü birlik Amsterdam’a geçtik.

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Ancak Hollanda, hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey’den yönetilir. 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2015 sayımına göre 847.176 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 2,5 milyonu bulur.

Adı, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi (“dam”) olan Amstelredamme’ın zamanla Amsterdam olmasından gelir.

Hollanda’nın birçok yerinde olduğu gibi, Amsterdam’da da kanallar bataklık olan bölgede öncelikle suları denetim altına almak için kazılmıştır. Bunun yanı sıra savunma ile ulaşım için de kullanılmıştır. Bazı kanalların üzerinde tekne evler bulunur. Bunlar genellikle eski tekneler ya da baştan ev olarak tasarlanmış teknelerdir. İlk olarak 60’lı 70’li yıllardaki konut sıkıntısının sonucu olarak ortaya çıkan tekne evler, bugünlerde yalnızca zorunluluktan değil, daha çok bir yaşam tarzı yeğlemesi olarak öne çıkmaktadır.

Amsterdam_Kanallari-4

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ünlü Amsterdam sakinleri arasında Anne Frank, ressam Rembrandt van Rijn ve Vincent van Gogh adlı sanatçılar ve filozof Baruch Spinoza yer almaktadır.

1. AMSTERDAM KANALLARI

Amsterdam’ın tarihi suyla yakından bağlantılı. Ticaret ve ulaştırmayı teşvik etmek ve şehri genişletmek amacıyla yüzyıllar boyunca 165 kanal oluşturuldu.2010’da Amsterdam’ın kanalları UNESCO dünya mirası alanı olarak tanındı.

Kanalları ile ünlü olan Amsterdam kuzeyin Venedik’i olarak geçer. Baraj sularının korunması amacıyla açılan kanalların sayısı o kadar çok ki üzerinde 1500 köprüye ve 90 adet adaya ev sahipliği yapıyor.1 saatlik bir kanal turuna katılıp şehrin tüm canlılığını gezerek yaşayabilirsiniz. Tur fiyatları ortlama 20-30 euro arası.

Amsterdam_Havafoto

 

DSC_1387

 

IMG_1391

 

2.RIJKSMUSEUM(Devlet Müzesi) & IAMSTERDAM

Rijksmuseum Amsterdam ya da Rijksmuseum, Amsterdam’daki Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir.Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir.Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır.

Amsterdam’ın en çok fotoğraflanan yeri hiç şüphesiz  müzeler meydanındaki bu yer. Amsterdam’ın en çarpıcı, önemli müzesidir. Birçok Rembrandt tablosunu barındırır. 1400- 1900’ler arası 5000 resim içermektedir.

DSC_1390

Müzenin parka geçiş kapısında sokak müzisyenlerini dinleyebilirsiniz. Yazının önünde seyahatinizi fotoğraflayabilmeniz oldukça zor, çok kalabalık oluyor. Özellikle günün öğle saatleri ve haftasonları.
DSC_1393

 

IMG_1414

 

IMG_1420

Parkta sıcaktan bunalan halkın paçaları sıvayıp havuza ayaklarını soktuklarını gördük.

DSC_1417

3. DAM MEYDANI

Dam Meydanı, Amstel nehrindeki barajın orjinal merkezinde, ana ulaşım merkezinin (Centraal Station) yaklaşık 750 metre güneyinde, Amsterdam’ın tarihi merkezinde yer almaktadır. ilk olarak balıkçı pazarı olarak kurulmuş, zamanla inşa edilen siyasi ve ticari yapılarla bugünkü şeklini almış.Kabaca dikdörtgen şeklinde olup, batıdan doğuya yaklaşık 200 metre ve kuzeyden güneye yaklaşık 100 metre uzar.

Günümüzde şehrin en önemli meydanıdır. Etrafında yer alan önemli yapılar ;

National Monument(Ulusal Anıt-Beyaz sütun); Anıt Hollandalı mimar J.J.P. tarafından tasarlanmıştır.7 Mayıs 1945 te Hollandalılar Kanada’dan askerlerin gelmesini Dam meydanında beklerken Almanlar balkona yerleştirdikleri bir makinalı tüfekle halka ateş açmışlar. Bu ve devamındaki olaylara ve kaybedilenlere ithafen 1952 de yapımına başlanan anıt 1956 da açılmıştır.

DSC_1378

Amsterdam Kraliyet Sarayı (Koninklijk Paleis te Amsterdam): Hollanda’da bulunan 3 saraydan biridir. Saray Dam Meydanı’nda Ulusal Anıtın karşısında, Yeni Kilisenin yanında bulunmaktadır.

Bina 20 Haziran 1655’te Amsterdam yöneticileri tarafından belediye binası olarak açılmıştır. Ancak günümüzde kraliyet sarayı olarak bilinmektedir. Jacob van Campen tarafından yapılmıştır. 1648 yılında Jacob van Campen Amsterdam Şehir Belediye Binası projesinin başına geçti. Binanın maliyeti 8,5 milyon Hollanda Guldenini buldu. Tüm binada kullanan sarımsı taşlar Almanya’dan getirildi. Ancak taşlar zaman içerisinde koyu bir renk aldı. Mimar Roma tarzı yönetici saraylarından esinlendi. Mimar Roma’daki kamu binalarından esinlendi ve Kuzeyde yeni bir Roma tarzında yönetici binası yaratmak istedi. Bina Pek çok defa Dünyanın 8. Harikası olarak anıldı. Zamanında Avrupa’nın en büyük yönetici binasıydı.

Giriş ücreti 7,5 euro.

DSC_1356

Nieuwe Kerk: Şehrin genişleyen nüfusu için ikinci bir kiliseye ihtiyaç duyulunca Utrecht piskoposu izniyle 1380yılında başlayan inşaat 1408′ de tamamlandı.

Kilise 1421 ve 1452 şehir yangınları tarafından tahrip olmuş ve neredeyse tamamen 1645 yılında yakılmış, ardından Gotik tarzında yeniden inşa edilmiştir. 1992-1914 yıllarında, neo-Gotik ayrıntıların çoğunu ekleyen ve 1959-80 yıllarında yeniden tadilattan geçirilen büyük bir tadilattan geçti. İkinci tadilat, Hollanda Reform Kilisesi için pahalıya mal oldu ve kilisenin çoğu zaman bakımdan tasarruf etmek için kapatılması için zorlandı. Kilise açık tutmak için, mülkiyet 1979 yılında Nationale Stichting De Nieuwe Kerk adı verilen yeni oluşturulmuş bir kültür kuruluşuna aktarıldı.

1814 yılından beri Kraliyet etkinliklerine ev sahipliği yapar.

DSC_1355

Madame Tussauds Müzesi: Marie Tussaud, 1761 – 1850 yılları arasında yaşamış Fransız doğumlu bir hizmetçidir. Yaptığı mum masklar ile özellikle ünlü kişilerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlaması ile hayatı  değişmiştir. Londra’da öldüğünde 400 kadar çalışması vardır ve ilk Madame Tussauds Müzesi Londra’da açılıp sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır.

1970 yılında kurulan müze ,Avrupa’da açılan ilk Madame Tussauds olmasının yanı sıra İngiliz kurumunun ilk yabancı ayağı oldu. Madame Tussauds Amsterdam koleksiyonu, Hollanda tarihinin Altın Çağı,müzik, spor ve film gibi farklı kategorilerde ünlü ünlülerin balmumu figürlerinden oluşan bir koleksiyondan oluşmaktadır.

DSC_1375

Giriş ücretleri; 09.30-10.30 girişli yetişkin bilet 22€ (internette 12€), 18.00’den sonra girişli yetişkin bilet 22€ (internette 14€), 15.30’dan sonra girişli yetişkin bileti (sadece internette 16,5€), Madame Tussauds Müzesi + Amsterdam Dungeon yetişkin ortak bilet 30€.

4. BLOEMENMARKT-FLOWER MARKET (ÇİÇEK PASAJI)

Eskiden küçük arazilerinden çıkarak Amstel Nehri’nin yukarılarına tekne ile gelen bahçıvanlar, bu noktaya demirleyerek getirdikleri çiçekleri ve bitkileri teknelerinde satarlarmış. Günümüzde çiçek tezgahları halen ufak tekneler üzerinde yer alsa da artık bulundukları noktaya sabitlenmiş durumdadır.

Bloemenmarkt dünyanın tek yüzer çiçek pazarıdır. 1862 yılında kurulan pazar,15 çiçekçi ve bahçe dükkanının yanı sıra bir dizi hediyelik eşya dükkanı da içermektedir.Pazar, Amsterdam’ın merkezindeki çiçeklerin ana tedarikçilerinden biridir.

DSC_1385

 

DSC_1384

5. VONDELPARK

vondelpark-sign-e1512327100311

Şehrin tam kalbindeki parkı Central Parka benzettiğim Vondelpark, Hollanda’nın Amsterdam kentinde 47 hektarlık (120 dönümlük) halka açık bir şehir parkıdır. Amsterdam-Zuid ilçesinin bir parçasıdır ve Leidseplein ve Museumplein’den batıya konumlanmıştır.

42250af130664c448e76520ff011a169

Park, 1865 yılında açıldı ve orijinal olarak “Nieuwe Park” seçildi, ancak daha sonra 17. yüzyıl oyun yazarı ve şair Joost van den Vondel’den sonra “Vondelpark” olarak yeniden adlandırıldı. Yıllık olarak, park yaklaşık 10 milyon ziyaretçiye sahip. Parkta açık hava tiyatrosu, oyun alanı ve çeşitli horeca tesisleri bulunur.

DSC_1419

 

IMG_1431

 

 

vondelpark-map

 

 

IMG_1441

 

 

DSC_1446

 

Beklenen sorunun cevabını veriyoruz Amsterdam da gerçekten çok mu bisiklet var ? :) 

DSC_1452

 

DSC_1388

 

 

IMG_0954

IMG_1457

 

 

Amsterdam ‘ dan selamlar…

IMG_1451

İkigezginiz

Sıla & Ozan & Doruk İŞCAN

kaynak; www.wikipedia.org, www.gezipgordum.com,  www.yoldaolmak.comBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>