metro

New York Metrosu & Moskova Metrosu

 NEW YORK METROSU

(ayrıntılı bilgi; http://www.mta.info/)

    1904 yılında ilk seferlerine başlamış yaklaşık 1300 km. uzunluğunda,27 hatta sahip, 468 istasyonu ile günde 4.5 milyon insan taşımaktadır.dünyanın en eski ve en uzun metrosudur. Metronun kendisi gibi vagonları da pek yeni değildir. Bu yüzden vagonların her tarafı çizikler yırtıklarla doludur. istasyonlar her daim rutubet kokar, insan kendisini bir kanalizasyon şebekesinin içindeymiş gibi hissedebilir. istasyonlar harf ve rakamlarla gösterilir. New York’a yeni gelmiş birisi için metroya inerken hangi tarafa giden durağa indiğini anlamak oldukça güçtür. Zira gidilen yönle ilgili bir tabela veya uyarı bulunmaz. New York Metrosunda seyahat eden tipler çok geniş bir yelpazeye sahiptir. En zengininden en fakirine kadar çeşit çeşit milletten insanlara rastlayabilirsiniz. Metroda hamburger yemek, starbucks’tan alınmış kahve içmek oldukça yagın davranışlar olup sabah saatlerinde dizüstü bilgisayarında çalışanlara da rastlanabilir.

       Ayrıca sahip olduğu 6.500 vagonla dünyanın en büyük metro filosuna da sahiptir. şehrin yapısı gereği, metronun büyük bölümü deniz seviyesinin altındadır ve yapımına başlandığı yıllardan beri sürekli olarak su tahliyesi yapılmaktadır. 

 

      MOSKOVA METROSU

(ayrıntılı bilgi; http://engl.mosmetro.ru/ )

        Moskova Metrosu Rusya Federasyonu‘nun başkenti Moskova‘da bulunan dünyanın en eski ve büyük metrolarından biridir.Metronun yapımı devrin komünist işçileri ve komsomol denilen gençlik kolları tarafından sürdürülmüştür. Tarih dokusu ve sanat içerikli yapısı ile turistlerin ilgisini çeken metronun yeni yerleşim bölgeleri için ilave inşaatları halen devam etmektedir.

        Josef Stalin tarafından 1931’de inşaası başlatılan Moskova Metrosu, günümüzde büyüklük bakımından New York, Paris veya Londra metroları ile karşılaştırılsa da iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Moskova Metrosu kuşkusuz dünyanın en çok yolcu taşıyan metrosudur. Herbiri sanat harikası olarak kabul edilen 182 istasyonda hergün yaklaşık 9.2 milyon kadar kişi yolculuk etmektedir. Moskova Metrosu devlet tarafından işletilmektedir.

         Hatlar genellikle Moskova’nın dışından merkezine doğru yönlenmiştir. Sadece çember isimli -ring- hattı (20 km) tüm diğer hatları keserek transfer hattı gibi kullanılmasını sağlamıştır. Ayrıca hattın ismi ve istasyonların isimleri yolculuk sırasında anons edilmektedir. Anonsu yapan kişi erkek ise bindiğiniz trenin yönü Moskova’nın merkezine doğru gidiyor, kadın ise merkezden dışarı doğru gidiyor anlamı taşımaktadır. Ring hattı için erkek anons sesi saat yönünde, kadın anons sesi saatin ters yönünde yol aldığınızı göstermektedir. Ayrıca tüm metro sisteminin neredeyse tamamı yeraltında kurulmuştur. Sadece 1 , 2 ve 4 numaralı hatlar Moskova nehrini köprüyle geçmektedir ve yeryüzüne çıkmaktadır. Saat sabah 05.30 ile gece 01.00 arasında toplam 19,5 saat aralıksız çalışan Moskova metrosu, yoğun saatlerde 90 saniye aralıklı seferler yapmaktadır.

          Moskova Metrosu II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet liderleri için önemli bir sığınak ve merkez olarak kullanılmıştır. Özellikle Stalin 1941 Kışında Nazi askerleri başkenti tehdit ederken şehri terketmemiş ve buradaki karargahından ayrılmayarak savaşmakta olan Sovyet toplumuna moral vermiştir.

 

 

        Bizce en iyisi kesinlikle moskova metrosu.Temizliği,görkemli istasyonları ve hızıyla diğerlerinden çok daha iyi durumda…