79682

ohal nedeniyle uygulanan yurt dışına çıkış prosedürleri

OHAL sebebiyle yurtdışı çıkışlarda uygulanmaya başlanan prosedürler şöyle:

·Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta olup bunu kanıtlayacak bir belge isteniyor. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması şart.

·Emekli ya da Bağkur’a bağlı yolcuların yanına mutlak SGK dökümününün olması gerekiyor.

·Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin kesinlikle yer alması gerekiyor.

·Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (AHL için G kontuarının arkasında bulunan) gitmeleri gerekiyor. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzali hali isteniyor. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor.

·Yeşil pasaportlu emekliler ise; yine önce vize ihlal bölümüne gitmesi gerekmekte olup pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekiyor. GBT araştırması sonucunda herhangibir sorun yok ise uçmalarına izin veriliyor.

·Asker emeklilerinin GBT’si için ise ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangibir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin veriliyor.

Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yolcuların mutlaka havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri öneriliyor.

kaynak; turizmdebusabah.com