ölmeden önce

ÖLMEDEN ÖNCE GÖRMENİZ GEREKEN YERLER;RESİMLERLE DÜNYANIN 10 HARİKASI

Güney Afrika’da Safari’ye ne dersiniz? Seyşeller’de balayı suiti? Ya da biraz daha çılgın bir yer? Bir gün gitmek isteyeceğinizi düşünerek, sizin için bu dünyada var olmadığını düşündürtecek kadar mükemmel 10 yer seçtik. Kimbilir, belki de seneye oradasınız!

 

1. Adršpach-Teplicei, Çek Cumhuriyeti

çek

Prag’a bir seyahat mi planlıyorsunuz? O halde sizi şaşırtacak güzellikteki “Adršpach-Teplice Kayaları Doğal Parkı”nı mutlaka ziyaret edin. Çılgın görünümlü kumtaşı oluşumları kaya tırmanıcıları için tam bir oyun alanı tadında… Tabi siz yine de ayaklarınız yere basar şekilde sadece gözlemlemeniz bile yeter!

2. Meteora Manastırları, Yunanistan

meteora-greece

UNESCO’nun Dünya Mirası siteleri var… Meteora Manastırları işte bunlardan biri.  Yunanistan’ın Thessaly bölgesinde yer alan bu inanılmaz kartal yuvası yapılar, gerçekten takdire şayanlar. Bunlardan birinden aşağıya süzülmek nasıl olurdu dersiniz? Hayır dediğinizi duyar gibiyiz. Aklıselim ağır bastı yine!

3. Salar de Uyuni, Bolivya

bolivia-salt

Bolivya topraklarında bulunan Salar de Uyuni’nin dünyanın en büyük tuz çölü olduğunu biliyor muydunuz? Bir soru daha, başka bir tuz çölünün adını söyler misiniz? Oldukça garip değil mi?

4. Niagara Şelalesi, Kanada

niagra

Evet işte karşınızda klasik bir dünya harikası: devasa Niagara Şelaleleri. Aslında Niagara’yı oluşturan şelalelerden sadece biri. ABD sınırlarına döküldüğü için ABD Şelalesi ismi daha uygun olabilirdi. Atnalı Şelalesi ve Gelin Duvağı Şelalesi ise Kanada tarafında bulunmakta.

5. Seljalandsfoss, İzlanda

The seljalandsfoss waterfall in Iceland in the winter

Tek eksiği Niagara’dan daha küçük olması ama İzlanda’daki Seljalandsfoss Şelalesi de kendi çapında oldukça etkileyici. Ekran koruyucularda görmeye alışıl olduğunuz bir görsel değil ama  Metre yüksekten dökülen güzelliğin tepesine bir tırmanışla mükemmel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Aman su geçirmez kıyafetlerinizi giymeyi unutmayın.

6. Halong Körfezi, Vietnam

halong_bay_0

Halong Körfezi’nde 1600 ada ve adacık inanılmaz şekiller halinde yer alır. Vietnam’ın Tonkin Körfezi’nde yer alan bu yamru yumru kireçtaşı adacıklarında yaşayan kimsecikler yok çünkü çok tehlikeli olurdu. Çünkü sürekli kırılıp dökülüyorlar. Kireçtaşı yapısı gereği sürekli eriyor ve kemerler, kuleler ve mağaralardan oluşan seyretmesi muhteşem bir deniz manzarası sunuyor.

7. Aït-Ben-Haddou, Fas

ait-ben-haddou

Bu görüntüyü biryerlerden tanıyor gibisiniz! Bu muheteşem görünümlü şehir birkaç filme ev sahipliği yaptı: Galdyatör, Mumya, Micheal Douglas’lı Nil’in incisi (1985) ve Sean Connery’li Kral Olacak Adam (1975).

8. Ngorongoro, Tanzanya

ngorongoro

Mahallede bütün erkekler ona flamingo derdi/ Çünkü saçları güneş gibi parlardı/ Ve gözleri gökyüzünü aydınlatırdı/ Yürüdüğünde bir flamingo gibi zarif hareket ederdi. Bu şarkının sözlerinin yazarı Manfred Mann büyük ihtimalle bu şarkıyı yazarken hiç flamingo görmemişti. Zarifliği bırakın flamingo’ya güzel bile diyemeyiz. Oldukça çirkin bulanlar bile olabilir. Ama Ngorongoro’da binlerce hatta milyonlarca flamingo görebilirsiniz. Zebraları da unutmayalım.

9. Whitehaven (Beyazcennet) Sahili, Avustralya

whitehaven-aus

Aman tanrım! Bondi’yle kıyasladığımızda, Whitehaven çoğunlukla Avustralya’nınen iyi plajı seçilir. Queensland kıyılarının yağmur ormanlarıyla kaplı Whitsunday Adaları’nın tukuaz ve bembeyaz kumlu plajlarından sadece bir tanesidir.

10. Kaindy Gölü, Kazakistan

kandy-kazakh

Burası dünyanın en acayip yerlerinden biri olmalı. Kazakistan’ın Tien-Shan Dağları’nın maruz kaldığı deprem sonrası toprak kayması sonucu oluşan su altı ormanı Kaindy Gölü’nde ağaçlar suyun 30 metre altında kalmış durumda.  Kalbiniz yeterince sağlam değilse ya da ürkek bir tipseniz aman burada tüple dalışı denemeyin!

kaynak; skysanner