ucakbileti

Online check-in nedir? Nasıl yapılır?

Uçakla seyahat için bileti alınmış uçuşların check-in işlemlerinin havaalanına gelmeden, internet üzerinden gerçekleştirilmesine “online check-in” denir. Havalimanında check-in işlemleri sırasında zaman kaybetmenizi engelleyen ve müsaitlik durumuna göre oturmak istediğiniz koltuğu seçmenize olanak sağlayan online check-in işlemleri, uçuştan 24 saat önce aktif hale gelir.

Uçuşunuzdan bir gün önce oturacağınız yerleri tercih edip, online check-in işleminizi tamamlamanız durumunda havalimanında sıra beklemeyeceğiniz gibi uçağınıza yetişmek için stres de yaşamazsınız. Uçuşa üç saat kala kapanan online check-in işleminde, dikkat edilmesi gereken en önemli konu, isimlerin ve bilgilerin sisteme doğru girilmiş olmasıdır. Harf hatası veya başka bir eksiklik, uçuşunuza engel olabilir. Hava yolu sistemine, check-in işlemi yapmak üzere girdiğiniz zaman, sistemdeki isimleri ve bilgileri kontrol ettikten sonra işleminize geçmenizde fayda var.

Online check-in nasıl yapılır?

Uçak bileti satın aldıktan sonra, online check-in yapabilmeniz için bilet numarası veya PNR numarası (rezervasyon numarası) girilmelidir. Online biletleriniz ile ilgili tüm işlemlerinizi PNR numaranız ile gerçekleştirebilirsiniz. Online check-in işlemi için sisteme giriş yaptıktan sonra ve bilgileri kontrol ettikten sonra, oturmak istediğiniz koltuğu müsaitliğe göre seçebilirsiniz. Check-in işleminizi tamamladıktan sonra, havalimanında kısa sürede biniş kartınızı alabilirsiniz. Eğer varsa, bagajınızı teslim ettikten sonra uçuşunuzu sırada beklemek yerine, dilediğiniz şekilde değerlendirerek bekleyebilirsiniz. Uçuş kartınızı alırken kimliğe ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Yurt içi uçuşlar için ehliyet, kimlik görevini görmektedir. Yurt dışı uçuşlarda mutlaka kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekir.

Her hava yolunun online check-in kuralları farklılık gösterebilir, bu nedenle biletinizi aldıktan sonra internetten veya hava yollarının çağrı merkezlerinden ihtiyacınız olan bilgileri alıp planlarınızı bu bilgiler doğrultusunda yapanızda fayda var.

Uçakbileti.com’un uçuş rehberi sayesinde online check-in gibi çok sorun yaşanan konularda kendinizi aydınlatabilir, uçuş öncesi bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.