Roma’da aşk Doruk’ta-Nisan 2017

Selamlar Doruk bebeklikten artık iyice çıktı 17 Nisan’da 2 yaşını dolduracak. Bilindiği üzere artık onun da uçakta bir koltuğu olacak. Yani artık 3 kişilik bilet parası ödeyeceğiz Bunu da dikkate alarak yaşını doldurmadan bir yere gitmenin vakti gelmişti. Halihazırda schengenimiz olduğundan uzun zamandır istediğimiz Roma’ya gitmeye karar verdik…

IMG_8234

3 Nisan sabahı Antalya dan yola koyulduk. İstanbul aktarmalı Roma’ya ulaştık.Uçaktan indikten sonra pasaport sırasına girmeden önce X-ray den geçtik. Bugüne kadarki seyahatlerimizde ilk defa böyle bir uygulama ile karşılaşmıştık. Pasaport kontrolü çok kalabalıktı. Bence İstanbul dan daha yoğundu. Avrupa’da ki en sevdiğim uygulama çocuklu aileler için ayrı bir sıra olması Sizi personel ve diplomatik pasaport gişesinden alıyorlar. Gişedeki memur yüzümüze bile bakmadı. Arkadaşıyla sohbet ederken bizim pasaportları damgaladı. Ve işte mutlu son Train tabelalarını takip etmeye başladık. Bu sırada hava alanı içine kadar girmiş taksiciler sürekli yolumuzu kesiyordu.

Yürüyen merdivenlerin olduğu bir tünele ulaştık. Ancak pusetin bile geçemeyeceği darlıkta yapılmış turnikeler vardı Asansör sorduğumuzda aldığımız cevap pasaport kontrolünden çıktığımız ilk yerde olduğunu öğrendik.. Yaşlı bir İtalyan yarı ingilizcesi ile bize yolu tarif etti. Asansöre ihtiyaç olmadan dışarı çıkıp istasyona yürüyerek gidebileceğimizi gösterdi.

Merkez istasyona gidebilmek için bilet kişi başı 14 Euro. Roma Termini’ye  durmaksızın 30 dakika içinde ulaştık. Burada inip kırmızı hatla iki durak mesafedeki evimize ulaştık. Evimiz diyorum çünkü Doruk la ev tutmak hem daha konforlu hem daha ekonomik oluyor. Expedia üzerinden tuttuğumuz studyo daire otel odası tutmakla aynı fiyata geliyor  :)

St. Giovanni durağında indik. Ancak sürpriz asansör yok! Orta yaşlı bir italyan durumumuzu fark edip hemen yardıma geldi puseti beraber yukarı çıkardık.

Kalacağımız yer indiğimiz durağa 3dk. mesafede bir pasajın içinde. Merkeze ve Kolezyoma giden 85 numaralı otobüs hattı tam pasajın önünden geçiyor.

Ulaşım için günlük bilet aldık; 7Euro. Evde soluklanıp düştük yollara…

1.KOLEZYUM (PIAZZA DEL COLOSSEO)

Roma, hatta belkide İtalya denilince aklınıza ilk sanırım Kolezyum gelir. Yıllardır italyan filmlerinde ,romalılarla ilgili çoğu filmde öyle ya da böyle bir şekilde görüntüsünü görmüşsünüzdür. Bu devasa yapıyı yakından görmek çok etkileyiciydi.

IMG_8312

Yapımına MS 72 yılında başlanmış devasa  bir amfitiyatrodur.. 450 yıldan daha uzun süre gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan avları ve idamlar için kullanılmış. Dünyaca ünlü bu tarihi yapının orijinal adı Amphitheatrum Flavium dur. Bu ismi taşımasının nedeni, yapılış tarihinin Flavium Hanedanlığı dönemine denk gelmesidir.10 yılda tamamlanmış ve mimarı bilinmemektedir.

Kolezyum giriş ücreti

Tam bilet : 15.50 euro

İndirimli bilet : 10.50 Euro (AB vatandaşı 18 – 25 yaş arası )

İndirimli bilet : 4.5 Euro ( AB vatandaşı 18 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar için )

Kolezyum ziyaret saatleri

Şubat mart ayları : 09:00 – 16:30

Mart ve mart sonu : 09:00 – 17:00

Ağustos ayı : 09:00 – 19:00

Ağustos sonu ve eylül ayı boyunca: 09:00 – 18: 30

Ekim ayı : 09: 00- 18:00

Ekim ve mart ayı arası : 09:00 – 16:00

IMG_8347

50 bin kişi kapasiteli arenanın 80 adet giriş kapısı vardır.

DSC_0987

DSC_0964

Ertesi gün erken kalkıp karşı sokağımızdaki TIGRE supermarkete gittik. Hem kahvaltıya ilave birşeyler(yumurta,sosis,peynir) hem de evde akşam yemeği için yiyecek bir şeyler aldık(dana biftek 8 euro,domates sos ve makarna 1 euro ,hazır salata 1 euro..vs..Bu ucuzluğu seviyorum

IMG_8463

 

2.VATİKAN

Kahvaltıdan sonra köşe başındaki metro durağından(St. Gioavanni) 9 durak sonra Vatikan’a geçtik.Vatikan dünyanin en küçük ülkesi. Ülkede Papa dahil yaklaşık 800 kişi yaşıyor  Müzesine girmek için saatlerce sıra beklemelisiniz. Biz girmeyip meydana geçtik Aziz Petrus bazilikası için sıranın  uzunluğunu söylememe gerek yok sanırım

3.AZİZ PETRUS BAZİLİKASI (BASILICA DI SAN PIETRO)

Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikteki bazilika, dünyanın en büyük kilisesi olup yapı içine aynı anda 60.000 kişi sığabilir.

DSC_1181

 

4.AZİZ PETRUS MEYDANI (PIAZZA SAN PIETRO)

Aziz Petrus Meydanı her yıl binlerce Katolikin ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alır. Meydanın bügün ki sütünlü mekanlara ve düzene sahip olmasında ünlü heykeltraş Gian Lorenzo Bernini on yıllar süren çaba harcamıştır. Yapılışına başlandığı dönem içerisinde Papalık tarafınca yapılar ve görsel heykeller üzerine yasaklar ön görüldüğünden yapılar klise otorotilerince ön görülen şekilde yapılmıştır. Meydanın ortasında elips alan çevresinde süslü su şelalesi yer almaktadır. Orta kısımda ise 25, 5 metre yüksekliğinde bir Mısır obeliski bulunmaktadır. Onelisk Mısır dönemi içerisinde bilinmeyen bir firavun tarafından diktirilmiştir. Dikili taşın üzerinde bir Çapraz Haç yer almaktadır. Papa her yılbaşında meydanda toplanan Katolik ve diğer mezhepten dinleyicilerine seslenerek mesajlarını okumaktadır. Alan dünyanın en büyük meydanlarından biridir.

DSC_1133

 

DSC_1194

 

DSC_1187

DSC_1198

DSC_1197

Bir ikigezginiz klasiği kendimize Vatikan dan kart attık…(1 euro)

IMG_8473

Bazilikayı arkanıza alıp meydandan çıkın nehre ulaşıyorsunuz. Melek figürlü köprüyü mutlaka görün…

DSC_1254

IMG_8509

5.ROMA FORUMU (FORO ROMANO)

Roma Forumu: antik Roma’nın geliştiği merkez bölgesidir. Ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleşmekteydi.

DSC_1008

 

DSC_1005

 

6.TREVİ ÇEŞMESİ (FONTANA DI TREVI)

Trevi Çeşmesi, Roma’da Poli Sarayı’nın bir kenarına Nicolò Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisidir.

DSC_1084

Üzerinde deniz tanrısı Neptün’ü çağrıştıran figürün yer aldığı çeşmede, Neptün’ün iki yanında iki tane Triton bulunur. Çeşmenin ilk katlarından birinde bulunan kız figürü ise su kemerine adını veren bakireyi temsil etmektedir.  Çeşmenin dört sütunu “Meyve Bolluğu”, “Tarlaların Verimliliği”, “Sonbaharın Zenginliği” ve “Bahçelerin Zenginliği” heykelleriyle süslüdür.Dilek tutup çeşmeye para atmak ise oldukça popüler. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş geleneği bozmadık…

DSC_1907

Birçok aşk filmine konu olduğu için Türkçe’de, ‘Aşk Çeşmesi’ olarak da anılan Roma’daki ünlü Trevi Çeşmesi, ‘dünyanın en ünlü çeşmesi’ unvanının hakkını veriyor. Tarihi çeşmeye geçen yıl 1 milyon 400 bin euro tutarında bozuk para atıldığı belirtildi

DSC_1904

 

7. İSPANYOL MERDİVENLERİ (PIAZZA DI SPAGNA)

İspanyol merdivenleri Francesco de Sanctis tarafından 1725 yılında açılan ve Trinita dei Monti Kilisesine çıkan merdivenlerdir. İspanyol merdivenlerine gittiğinizde aslında göreceğiniz upuzun merdivenler olacak. Bu merdivenlerin en tepesinde Trinita dei Monti Kilisesi yer alır.

DSC_0219

Bu upuzun merdivenlerde yaz, kış, gece, gündüz hiç fark etmeksizin bir sürü insan kalabalığı görürsünüz. Merdivenlerde oturanların çoğunu turistler oluşturur.

İspanyol Merdivenlerinde tam 135 basamak bulunmaktadır. Fakat teker teker saydığınızda su tahliye kanalının yüksekte kalmış olmasından dolayı 136 olarak sayabilirsiniz. Aynı zamanda basamaklar Avrupa’nın en geniş basamakları bu sayede birçok insan için buluşma noktası olarak seçiliyor.

DSC_0226

Hikayesine gelecek olursak,merdivenlerin mimarı İtalyan fakat yapım için parayı Fransız bir diplomat olan Etienne Gueffier ödemiş. Parayı veren düdüğü çalar mantığı ile aslında Fransız Merdivenleri olmalıymış ama işler böyle gitmemiş. İspanyol Merdivenlerinin hemen altında bulunan Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı) adını burada bulunan İspanya elçiliğinden almış. 18.yy’da Piazza di Spagna ile yukarıda bulunan Fransız kontrolündeki Trinita dei Monti kilisesini birleştirmek amacıyla İspanyol Merdivenleri yapılmış. Yani İspanyol Merdivenleri adı merdivenlerin başladığı meydanda bulunan elçilik yüzünden konulmuş.

DSC_0265

Şunu da hatırlatalım ki merdivenlerde yemek ve içmek yasak. Merdivenler belediye tarafından koruma altına alınmış durumda…

DSC_0271

Merdivenlerin tam karşı sokağında POMPI isminde bir pastane var. Buraya uğrayıp birşeyler yemeden dönerseniz çok kızarız Fiyatları uygun,taze ve çok lezzetli….

image1-22

 

DSC_0230

 

IMG_9055

Aynı sokakta bir de makarnacı PASTIFICIO var. Burası öğlene kadar dükkanda yaptığı kendi makarnalarını satıyor. Öğlen kapılarını bir saat kadar kapatıp iki çeşit makarna pişiriyor. Biri sebzeli diğeri domuz etli … Bu sırada bilen biliyor ya kapıda kuyruk oluşuyor. Kapılarını açınca makarna satışı başlıyor. 13:00 de açıldığından geç kalırsanız biter üzülürsünüz bizden söylemesi…

DSC_0256

 

DSC_0263

 

DSC_0264

8. PANTHEON

Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelen Pantheon ilk olarak M.Ö 27 yılında İmparator Augustus’un damadı Marcus Agrippa tarafından inşa ettirilmiş.bugünkü halini Hadrianus zamanında almış. Ayasofya inşa edilene kadar (M.S 537) 44 metrelik kubbe yüksekliği ile Pantheon dünyanın en yüksek kubbeli yapısı idi. Kubbesinin çapı 43,3 metredir.

DSC_0020

37 yaşında ölen Rafaell’ nun mezarı bu yapı içerisinde yer alır.

IMG_8687

Kraliyet Mezarları

İtalya’nın iki kralının basit mezarları buradadır. II. Vittorio Emanuele (1861-78) İtalya’yı birleştirdi ve ilk kral oldu. onun oğlu I. Umberto ise 1900 yılında suikaste kurban gitti.

DSC_1644

Çeşme

Giacomo della Porta’nın tasarladığı kambur 1575 yılında Leonardo Sormani tarafından düzenlenmiş, II. Ramses’in Mısır dikilitaşı ise 1711 yılında eklenmiştir.

IMG_8676

Pantheon açılış ve kapanış saatleri;

Pazartesi – Cumartesi günleri sabah 8.30 dan 19.30 a kadar açıktır. Tatil günlerinde, 09.00 13.00 saatleri arasında açıktır. Pazar ayini 10.30 da yapılır. Kapalı olduğu günler: 01 ocak, 01 mayıs, 25 aralık. Giriş ücretsizdir.

9. KUTSAL MELEK KALESİ (CASTEL SANT’ANGELO)

DSC_1254

Roma İmparatoru Hadrianus’un mozolesi olarak yaptırılmış olan bu kale daha sonra hapishane ve çalkantı döneminde de Papalar için bir sığınak olarak kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan 5 yıla yakın bir sure bu kalede hapsedilmiştir.Kale bir koridor ile Vatikan Sarayı’na bağlanarak Papa için kaçış olanağı sağlar.Kalenin tepesine bir melek indiği rivayeti yüzünden kaleye Castel Sant’Angelo denmiştir.Kalenin içinde de Rafael’in yaptığı bir melek heykeli mevcuttur.

DSC_1236

Tiber Nehri’ni 3 kemer ile geçen köprünün Castel Sant Angelo manzarası mutlaka görülmeli.

DSC_1242

Kale, 1901 yılında ulusal müze olarak ziyaretçilere açılmıştır.

DSC_1240Melekler ve şeytanlar filmini izleyen varsa bu kaleyi hatırlayacaktır.

DSC_1259

Adres: Lungotevere Castello 50, Roma
Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62 ve 280 No’lu otobüsler, “Lepanto” metro durağı
Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09:00-19:00, Ekim-Mart aylarında 09:00-14:00
Pazartesi günü, resmi tatiller ve Ocak ayında kapalı
Giriş ücreti: 8 Euro

10.VITTRIO EMANUELE II ABİDESİ (ALTARE DELLA PATRIA)

DSC_1050

Roma’nın ünlü anıtlarından olan abide, şehrin hareketli meydanlarından Piazza Venezia’da yer alıyor. Altare della Patria olarak da bilinen anıt, Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında yapılmıştır.

DSC_0124

Bu anıtın inşası için civardaki birçok yapı kaldırılmıştır. Kaldırılan yapılar arasında Tower of Paul III (III. Paul Kulesi), Palazzo Venezia’yı bağlayan köprü ve tepenin eteklerinde bulunan diğer birkaç bina da vardır.

DSC_0136

Neoklasik mimari özelliklerinin görülebileceği 135 metre genişlik ve 70 metre yükseklikteki anıtta yer alan iki çeşme, Adriyatik kıyısındaki Lion of San Marco ve Tiren Denizi kıyılarını temsil etmektedir. Roma’nın bu ünlü anıtı; Botticino, Brescia’dan getirilen beyaz mermer ve Corinthian sütunlarından inşa edilmiştir.

DSC_0142

 

DSC_0143

NOT;Merdivenlerine oturmanız yasak,her yerde görevliler var sizi uyarıyorlar…

IMG_8393

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza Venezia, Roma
  • Ulaşım: 46, 60, 62, 63, 64, 119, 628, 715, 716, 780 numaralı otobüslere binerek ya da metro ile “Colosseo” durağında inerek ünlü yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 10.00-16.00

11.NAVONA MEYDANI ( PIAZZA NAVONA)

DSC_1658

Şehrin en hareketli ve güzel meydanlarından biridir.Gece gündüz sürekli hareketli olan meydanda 3 adet çeşme yer alır. Bunların en ünlüsü ise Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesidir.(Fontana dei Quattro Fiumi).  İtalyan sanatçı ve mimar Gian Lorenzo Bernini’nin dünyanın dört büyük ırmağı olan Nil, Rio de la Plata, Ganj ve Tuna’dan ilham alarak tasarladığı şaheser niteliğinde bir çeşme.

DSC_1625

yılan gördüğü için korkmuş ifadesi olan Amerika kıtasını temsil eden Rio de la Plata, başı örtülü olan Afrika’yı temsil eden Nil, elinde kürekle Asya kıtasını temsil eden Ganj ve Katolik Hristiyanlara en yakın nehir olan Tuna ise, Avrupa kıtasını temsil ediyor.

DSC_0111

Elips biçimindeki meydanın bulunduğu alanda İmparator Domitian tarafından M.S 1. yüzyılda yaptırılan bir stadyum yer almaktaydı. 30.000 kişi kapasiteli olan stadyumun yıllar içinde yıkılması ile ve Papa X. Innocent (1644-1655) bölgenin yeniden düzenlenmesini istemesinin ardından Navona Meydanı hayat bulmuştur.

DSC_0108

Çeşmenin hemen arkasında Sant Agnese in Agone Kilisesi yer alıyor. Roma’nın en ünlü kiliselerinden olan San Luigi dei Francesi ise hemen binaların arkasında yer alıyor. Navona Meydanı’nın etrafında yer alan binaların çoğu ise 16 ve 17. yüzyıllardan kalmadır.

DSC_1623

Meydan çevresinde kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları bulunur.

 DSC_1616

DSC_1666

IMG_9136

DSC_0074

12.VILLA BORGHESE PARKI

DSC_1509

Adını Borghese Ailesi’nden alan ve kentin kuzeydoğusunda bulunan bir Roma semti olan Borghese, içerisinde yer alan Villa Borghese (Borghese Bahçeleri), huzurlu, rahatlatıcı, mutluluk verici devasa bir park. Villa Borghese kazları, martıları, meşe ağaçları, papağanları, gölleri, koruları yürüyüş yolları, çeşmeleri ve heykelleriyle şehrin içinde, hayat dolu, cıvıl cıvıl ve çoğu Romalıya göre kentin en güzel parkıdır.

DSC_1513

1700 dönümlük arazisiyle şehrin en geniş alanı olan Villa Borghese’te, ister sessizliği dinleyin, ister yürüyüş yapın, ister bisiklet kiralayın isterseniz de sandalla gölde kürek çekin bu şahane park herkese uygun pek çok alternatif sunuyor. Parkı faytonla gezebilir, göletinde sandalla kürek çekerek büyülenebilir, pek çok meydan, heykel, anıt ve yemyeşil doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tüm gününüzü bir an bile sıkılmadan geçirebileceğiniz Villa Borghese’te gün batımını izlemek isterseniz de, Roma kent meydanını tepeden görebilir, manzaraya karşı güzel bir fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

IMG_8616

Alman Mimar Jan Van Santen tarafından Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese için tasarlanan yapı, Kardinal Scipione Borghese’nin özel koleksiyonunu barındıran bir müzeye dönüştürülmüş. 1613 ile 1615 arasında inşası tamamlanan yapıda, gladyatörlerin hayvanlarla dövüşünü anlatan 4. yüzyıla ait mozaikler, Bernini ve Caravaggio gibi önemli sanatçıların eserleri sergileniyor. Galeride Hades ve Persephone (Bernini), Apollon ve Daphne (Bernini), Davut (Bernini), Yılanlı Madonna (Caravaggio) ve Pauline Bonaparte (Canova) gibi genellikle klasik, Rönesans ve Neo Klasik dönem çalışmaları sergileniyor.

DSC_1537

 

DSC_1534

 

DSC_1453

 

Kardinal Scipione Borghese’in özel koleksiyonuna ev sahipliği yapan Galleria Borghese‘i ziyaret etmek için randevu almanız gerekiyor. İçeride iki saat kalınmasına ve sınırlı sayıda kişinin gezmesine izin verilen müzede heykeller, yağlı boya tablolar, seramikler bulunuyor.

13. TRASTEVERE

Roma’da gezilecek görülecek çok yer var. Eğer ki zamanınız kalıyorsa Trastevere’yi de görmenizi isterim. Burası şehir merkezden biraz uzakta dar sokakları eski evleri ile küçük şirin bir bölge. Burada şuraya gidin görün diye bir yer söz konusu değil. Sakinlik ve huzur içinde sokaklarında gezeceğiniz bir yer sadece. Zamanınız kalıyorsa uğrayın derim.

DSC_1763

 

DSC_1716

 

DSC_1778

 

DSC_1794

 

DSC_1807

 

DSC_1803

 

DSC_1810

 

DSC_1742

 

DSC_1736

 

DSC_1853

 

Bizden birkaç fotoğrafla yazıyı sonlandırıyoruz. Kısa bir özet geçelim; Roma tahmininizden çok daha ucuz bir yer. Avrupa da bu kadar tarihle iç içe, bu kadar keyifli  başka bir yerle şimdiye kadar karşılaşmadık. Her ne kadar çeşmeye dilek tutup para atmış olsak ta yolumuz buraya tekrar mutlaka düşmeli. Ailecek çok keyif aldık. Roma’yı gidilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Hoşçakalın mutlu seyahatler

Sıla & Ozan & Doruk İŞCAN

DSC_0224

 

DSC_0245

 

DSC_0295

 

IMG_8961

 

DSC_1057

 

DSC_0329

 

IMG_9110

 

DSC_0991

 

DSC_1503

 

DSC_0210Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>