rusyalı gezgin

Rusyalı gezgin Pasifik Okyanusunu fethediyor

Meşhur Rusyalı gezgin Fedor Konühov Pasifik Okyanusunda tek başına kürekli sandal ile sürdürdüğü seyahatta geriye saymaya başladı.

Konühov bir bağlantı seansı sırasında şunu bildirdi: 140 derece Batı boylamını geçtim. Şimdi güvenle diyebilirim ki sandalla Pasifik seyahatının ekvatorunu geçtim. Avustralya’ya kadar Şili’ye kadarki yoldan daha kısa bir yol kalıyor.

Rusyalı gezgin 2 ayı aşkın bir süre önce Amerika’dan Avustralya’nın kıyılarına kadar uzanan güzergahta “Turgoyak” adlı kürekli sandalla tek başına seyanate çıktı. En nihayet ufukta ilk kez toprak görüldü. Gezgin,4000 mili aşkın yolu katederek seyahatin 67. günü Markiz adalarına dahil Fatu adasına yaklaştı. Seyahatin organizatörü, gezginin oğlu Oskar Konühov Rusya’nın Sesi radyosuna şunları bildirdi:

Seyahatin son noktası Avustralya’nın Brisben kentine kadar geçilen yoldan daha kısa bir yol kaldı.Pasifik okyanusunun kıyısız kısmı arkada kaldı. Fedor Konühov’un bildirdiğine göre bu yolda ne adalara,ne atollara,ne de resiflere raslamadı. Şimdi sakin yaşam son buluyor. Adalar yakınında sandalın dalga ile süreklenip kıyıya çıkarılmasını önlemek gerek. Kürekli sandal az derecede yönetilebilir. Şiddetli rüzgar sandalı resimlere çıkarabilir.

İyi ki şimdilik okyanusta su yüzeyi oldukça düz kalıyor,büyük dalgalar yoktur. Fedor Konühov’un bildirdiğine göre şimdi okyanus Karaipler denizini anımsatıyor. Rüzgarlı dalga var olduğu halde suyün yüzünde okyanuslara özgü kırışıklar yok. Çok büyük sayıda kıyı kuşları var. Giderek daha sıkça uçarbalıklar görülmeye başladı. Gündüz saatlerinde 30 derece sıcaklık koşullarında sandaldaki kamara kızgın hale geliyor. Bunun için Konühov sıcaklıktan dinlenmek için geceleyin güvertede uymayı tercih ediyor. Gezginin söylediğine göre Fransız Polinezyası kendisini iyi kabul ediyor. Konühov’un öğlu Oskar ise tropikal kasırga ve siklonların oluşması tehlikesi olduğuna işaret ederek şunu söyledi:

Şimdilik Kuzey’den Güneye doğru hareket eden Kofi siklonu var. Bu siklon gezginin yolunu kesecek ama şimdilik bin mil ötede bulunuyor. Bu da söz konusu bölgede siklonların var olduğunu gösteriyor. Güvenlik için başlıca tehlike de, budur. Çünkü siklonların merkezinde rüzgar saatte 100 kilometre hızı ile esiyor. Bu da,kürekli sandal şöyle dursun her çeşit gemi için bile çok büyük hızdır.

Seyahatın organizatörleri hava tahmin raporlarını dikkatle izliyorlar. Kofi siklonu veya başka bir siklon çok kısa mesafeye yaklaşırsa Fedor Konühov hemen bu hususta bilgilendirilecek. Ve “Turgoyak” sandalı hareketi durdurarak birkaç gün için demir atmak zorunda kalacak.

Ekstremal koşullarda seyahat etmeyi seven Konühov bu seyahat sırasında pekçok güçlükler yaşadı. Söz konusu yalnız havanın kaprisleri,okyanus dalgaları veya denizanası sokması değil. Şubat ayının başlarında gezgin tayınını azaltmak zorunda kaldı. O zaman 200 günlük seyahat için sağlanan gıdaların yeter olup olmıyacağını belirlemek zordu. Balık avına bağlanan umutlar boşa çıktı. Fedor Konühov yalnız bir kez bir kalamar tutabildi. Ve bir kez uçar balık sandalına sıçradı. Konühov, meşhur gezgin Tur Heyerdal’ın vakti ile bu bölgede günde 5-7’şer köpekbalığı avladığına ve salına sıçramış ton balığı ve uçarbalıklar sepetlerle topladığına zor inanıyor. Gezgin yazdığı günlükte şu yazıyı bıraktı: 80 derece Batı boylamından 120 derece Batı boylamına kadar Pasifiğin Güney kısmının canlı varlıklar açısından tamamen ıssız bir bölge olduğu kanısına vardım, Tur Heyerdal’ın 1947-de tanık olduğu durum ile 2014-te gördüğüm gerçek arasında işte böyle farklılık var. Okyanusun değişmesi için bir insan ömrü yeter oldu.

Zoraki pehriz semerelerini verdi. Fedor Konühov 5 kilo zayıfladı. Seyahatin organizatörlerine göre seyahat yolunun yarısının geçilmesinden sonra artık gelecek için tahminler yapılabilir. Açıktır ki seyahat planlandığından daha büyük hızla gerçekleşiyor. Bunun için Konühov olası açlıktan düşünmeden gıda tasarruf etmekten vazgeçebilir. Zaten adalar yakınında daha büyük miktarda balıklara raslanacak. Geçenlerde Konühov sandalının çevresinde ilk kez yüzgeçler gördü. Yerli köpekbalıkları kendisine konuk geldi.

kaynak; www.Turkish.ruvr.ru