ulyukaev_dwssxzm

Rusya’ya vize serbestisi önce iş adamlarına

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Türk vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz rejimle seyahat edebilmesi için henüz erken olduğunu, fakat iş adamlarına vize serbestisi getirilebileceğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bir araya gelen Ulyukayev, görüşmenin ardından Türk-Rus ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Ulyukayev, “Tamamen vizesiz rejime geçmek çok zor, çünkü, yaşanan son terör saldırıları da dahil olmak üzere Türkiye’de terörle ilgili sorunlar var. Topraklarımıza risk ihracatı yapılmasını istemeyiz. Ciddi olarak müzakere edebileceğimiz tek konu iş adamları için vizesiz rejim. Bu da kolay bir konu değil, fakat bunu değerlendirmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Eylül ayı sonunda gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya ile vizesiz rejimin yeniden başlamasını teklif etmiş, Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev ise Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın iş adamlarına vize serbestisi getirilmesi için Rusya Dışişleri Bakanlığına müracaatta bulunacağını ifade etmişti.

kaynak; haberrus.com