seyahat bir ihtiyaç

Seyahat etmek bir lüks değil ihtiyaç…

İspanya’dan yola çıkan ve 5 yıl boyunca Vespa’sıyla ‘etrafı gezmeye’ karar veren Carlos Riquelme’nin yolu istanbul’a da düştü. Hem Vespa’sının bakımını İstinye’deki Ferco Motor Genel Merkezi’nde yaptırdı hem de Sultanahmet’te çıkıp şehrin en güzel camilerinin fotoğraflarını çekti. Biz de kendisine birkaç soru sorarak yolculuğuna yarenlik ettik.

 

Zeynep Bakır – zeynep.bakir@aksam.com.tr

Bizim şehrimiz iki tekerlekle seyahat edenleri pek sevmez aslında. Umarım trafikte başınız belaya girmez. Şehre girdiğinizde bunu fark ettiniz mi? 
Maalesef İstanbul’da çok fazla otomobil var. Olimpik oyunlar öncesi Barselona’daki kaotik trafiği hatırlıyorum da o günden sonra trafiğe daha akıcı seçenekler bulunmuştu. Bugün şehrimizde motosiklet bolluğu var. Bizim için Olimpiyatlar bir kırılma noktası olmuştu. Her şey otomobil sürücülerinin motor sürücülerine biraz daha saygı göstermesi, gerisi ardından gelir. Tabii insanların otomobillerini motosikletlerle de değiştirmesi gerek.

Vespa muhteşem motosikletler. Ama dünyayı gezmek için uygunlar mı? 
Vespa ile dünya turu atan tek deli ben değilim. Santiago Guillén ve Antonio Veciana adındaki 2 İspanyol, çıktıkları dünya turunu 79 günde tamamlamışlardı. Vespa seçmelerinin nedeni mekanik olarak güvenilir olması ve basitliğiydi.

Gezinizin rotasından bahseder misiniz? 
Benim kişisel yükümlülüklerim var. O nedenle bu seyahati parça parça yapmak zorunda kaldım. Geçen yaz Madrid’de başladım. 4 hafta boyunca Madrid’den Nordkapp ve Varşova’ya 8 bin kilometre yol yaptım. Birinci bölümün sonunda Vespa’m Polonya’daki bir Piaggio satıcısında 9 ay durdu. 13 Nisan’da Varşova ve İstanbul arasındaki ikinci bölüme başladım. Sadece 4 günde 2 bin kilometre yol yaptım. ‘La Negra’ (İspanyolca siyah demek), 2014 yazında olacak İstanbul-Tahran bölümüne kadar, Ferco Motor Genel Merkezinde kalacak. Bu seyahat inanıyorum ki toplamda 5 yıl sürecek.

Bu seyahati gerçek kılmak için banka hesabının dolu olması gerekir mi? Ne kadar para harcıyorsunuz mesela? 
Bu gerçekten de çok düşük maliyetli bir seyahat. Benim Vespa 200’üm 100 kilometrede 3 litre yakıyor. Genellikle de pansiyonlarda, kamp alanlarında ve misafirhanelerde konaklıyorum. Tahminlerime göre bu proje toplamda 7 bin euro tutacak.

Seyahate çıkma hayali kuranlara söyleyeceğin bir şey var mı?
Başka ülke insanlarının davranış biçimlerini görmek ve onlarla ortak bir noktada anlaşabilmek tam anlamıyla kişisel gelişimi beraberinde getiriyor. Bu yerküreye ait olduğunu bir kez daha anlıyorsun. Ve insanların koşturmalarına bir gün ara verip neler oluyor başka yerlerde diye bakmaları gerek. Bence bu ihtiyaç.

kaynak; www.aksam.com.tr