CouchSurfing

Seyahat Etmenin En Güzel Yolu;Couchsurfing ?

İnternet üzerinde faaliyet gösteren 3,000,000′den fazla üyesi olan uluslararası bir misafirperverlik servisidir. Üyeler couchsurfing.org web adresini kullanarak seyahatleri sırasında birbirlerine konaklama ya da rehberlik konularında destek olmaktadırlar. CouchSurfing, kendisinden daha önce kurulmuş olan Hospitality Club sitesini geçerek dünyanın en çok üyeli misafirperverlik ağı olmuştur.

Couchsurfing, kısa adıyla CS, dünya çapında seyahat eden tatilcilerin, gittikleri ülkelerdeki yerel insanlarla tanışabildiği, yerel kişilerin onları gezdirdiği ve hatta ücretsiz olarak kendi evlerinde ağırladığı bir site.

Yurtdışı ve hatta Türkiye içerisinde başka bir şehre seyahat ederken kullanılabilecek bir servis.  Yapmanız gereken önce CS’e üye olmak, daha sonra profilinizi resim de ekleyerek eksiksiz olarak doldurmak. Bulunduğunuz şehrin ve ilerde ziyaret etmeyi planladığınız şehirlerin gruplarına üye olabilirsiniz. Daha sonra sizi tanıyan kişilerin eğer sitede var size sizin hakkınızda iyi referanslar yazmalarını isteyin ingilizce olarak. Referans çok önemli, çünkü başka bir ülkeye gideceğiniz zaman oradaki herhangi birisine evinde kalmak ya da sizi gezdirmesi için mesaj attığınızda, size güvenebilmesi açısından öncelikle sizin duvarınıza yazılan referanslara bakıyorlar. Daha sonra site aracılığıyla tanıştığınız kişilere siz de iyi referanslar yazın, onlar da size yazacaktır mutlaka.

CS’de ayrıca Ankara, İstanbul gibi şehirlerde haftalık olarak düzenli buluşmalar yapılıyor, oralarda yeni arkadaşlar edinmek mümkün. Oradan tanıştığınız kişilerin de size referans yazmalarını isteyebilirsiniz.

Couchsurfing’in toplam üye sayısı dünya genelinde 3 milyon civarında. En fazla üye 600 bin kişiyle Amerika‘dan. Türkiye’den ise 50 binden biraz fazla üye mevcut sitede ve dünya genelinde en çok üyeye sahip 12. ülke konumunda. En çok üye 25 bin kişiyle İstanbul‘dan. Sonra 5 binden biraz fazla kişiyle Ankara ve 3300 civarında kişiyle İzmir geliyor.

Bedava! Bu etkileyici kültürel değişim platformu tamamen ücretsiz. Evinde kaldığınız kişilere bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Couchsurfing’i bir yerde bedava kalmak olarak düşünmemeli.  Bu mantıkla Couchsurfing’e yaklaşmak oldukça hatalı olur. Belki bedava konaklamayı bir bonus olarak düşünebilirsiniz ama Couchsurfing demek bedava konaklamak demek değildir.

Seyahatlerinizi ucuza getirmek için ayrıca mutlaka 2-3 ay öncesinden ucuz uçak bileti araştırması yaparak seyahate çıkın.

 • Kimseye yalan söylemeyin, sonunda siz zararlı çıkarsınız.
 • Eğer tek başınıza seyahat eden bir kadınsanız, ev sahibi ararken ilk etapta kadınlara başvurmanız daha güvenli bir yol olacaktır. Erkekler öcüdür demiyorum, ama kadınların evinde kendimi daha rahat hissediyorum.
 • Sizinle aynı şeylerden hoşlanan kişileri tercih etmeniz daha eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
 • Fotoğrafı olmayan, ya da fotoğraflarda yüzü net şekilde gözükmeyen kişilerden uzak durun.
 • Profili boş kişilerden uzak durun.
 • Size ev adresini vermek istemeyen, sizi kendisinin eve götürmesini teklif eden kişilerden uzak durun.
 • Profilleri mutlaka baştan sona kadar okuyun.
 • Ev sahibi ararken, oda paylaşımı ve yatak paylaşımı durumlarını göz ardı etmeyin. Profilini okumadığınız birinin evine gittiğinizde, aynı yatağı paylaşmak durumunda kalabilirsiniz.
 • Yanınızda her zaman konsolosluğun, ve acil durum telefon numaralarını bulundurun. (ambulans, polis, itfaiye gibi)
 • Eğer ev sahibinizde herhangi bir şeyden hoşlanmazsanız, ne olduğunu bilmeseniz bile birşey size rahatsızlık veriyorsa evi terkedin.
 • Her zaman bir B planınız olsun. Genelde 2 tane ev sahibi ile anlaşılıp, en çok anlaşabileceğinizi düşündüğünüz kişinin evine gitmeyi tercih ediniz. Ev sahibinizle tanışıp, kalacağınız yeri gördükten sonra herhangi bir sorun yoksa aynı gün içerisinde de diğer kişiye gelemeyeceğinizi mutlaka haber verin. Ya da gitmeden önce otelleri araştırıp herhangi bir sıkıntı olması durumunda kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Karşı tarafın profilindeki referansları mutlaka tek tek okuyun. Size onun hakkında önemli ipuçları verecektir. Negatifleri özellikle okuyun. Eğer referanslarda, içti içti sarhoş oldu ondan sonra benimle beraber uyumaya kalktı yazan birisinin evinde kalmayı yine de kabul ediyorsanız sonra başınıza gelenlerden ötürü dert yanmayın.
 • Ev sahibiniz ya da misafirinizle fiziksel birleşme yaşamayın. Profilinizde “Mükemmel bir akşam geçirmek için mutlaka ( )’nin evine gidin anlarsınız ya” tarzı yazılarla karşılaşmak istemezsiniz.
 • Adresi onaylanmış, pozitif referansı çok, ve kefili olan kişilere öncelik verin.
 • Arkadaşınıza, ya da ailenize gittiğiniz yerin adresini, kalacağınız kişinin ismini ve birde fotosunu bırakmayı ihmal etmeyin.
 • Tüm bunları okuduktan sonra CS çok korkunç birşeymiş gibi gelebilir. Ama bunlar başınıza her zaman gelecek şeyler değil. Bunlar zaten her seyahatinizde dikkat etmeniz gereken noktalar.

kaynak;uzakrota.com

Anahtar kelimeler: