SEYAHAT ÖNCESİ BİLGİLER

    Uçuş hakkında :

Uçakla seyahat eden insanlar bazen uçuşlarını kaçırırlar. Bunun sebebi genelde dikkatsizlik veya bu işleri hafife almaktır. Uçuşlarda yurtdışı için 2-3 saat önceden, yurtiçi için ise 1 saat önceden havaalanında hazır bulunulmalıdır.Bu süreç içersinde kontrol ve bagaj işlemleri gerçekleştirilir. Yolda başınıza gelebilecek olası aksaklıkları, havaalanının bulunduğunuz yere uzaklığını ve şehir trafiğini de hesaba katarak havaalanına ne kadar zaman önceden gitmeniz gerektiğini dikkate almanızı öneririz.Uçak rezervasyonunuzu yine zamanında yaptırınız. Çünkü ne kadar erken rezervasyon yaptırırsanız hem fiyat açısından hemde yer bulma açısından o kadar avantajlı olursunuz.

     Seyahate çıkarken mutlaka yanınıza bunları alınız :

Seyahat edecek kişinin yanına aşağıda belirttiğimiz şeyleri almaları önerilir.
Bunlar;
• Yeteri kadar gideceği ülke para cinsinden döviz ve havaalanına gidiş ve dönüşte kullanacağı kadar Türk lirası.
• İlgili ülkenin geçerli vizesini taşıyan pasaport.
• Uçak Bileti.
• Kan gurubunuzun yazdığı ve Acil durumda ulaşılacak kişinin numara ve bilgilerini içeren bir kart ve ilgili ülkeyle alakalı harita.
• Herhangi bir kapkaç riskine karşılık pasaport, para ve diğer önemli eşyalarınız koymanız için bele kemer şeklinde takılabilen elbise altı cüzdan.

• Acentenizden kalacağınız otel ile ilgili voucher istemeyi unutmayınız. Bu sayede otele vardığınızda resepsiyon görevlileri rezervasyon bilgilerinize daha kolay ulaşacaklar ve zaman kaybetmemiş olacaksınız.

      Pasaport kaybolur ya da çalınırsa ne yapılmalıdır :

Bir seyahatte seyahat eden kişinin başına gelebilecek en kötü olay pasaportun kaybolması yada çalınmasıdır. Uluslararası geçiş belgeniz olan pasaportunuz kaybolursa bulunduğunuz ülkeden başka bir ülkeye gidemezsiniz. Eğer böyle bir olay başınıza gelirse hemen o ülkedeki en yakın Türk konsolosluğuna başvurunuz. Konsoloslukta size geçici bir belge verilecektir. Bu belgeyle Türkiye’ye yeniden dönebilirsiniz fakat seyahatinize devam edemezsiniz. Çünkü vizeniz çalınan pasaportunuzda olduğu için geçersiz sayılacaktır ve seyahatinize izin verilmeyecektir.Bu geçici belge en kısa sürede ülkenize dönmeniz için tertiplenmiştir.
Size önerimiz pasaportunuzun ve biletinizin birer renkli fotokopisini seyahate çıkmadan çektirmeniz ve pasaportunuzun aslını koyduğunuz yerden farklı bir yerde taşımanızdır. Pasaportunuz kaybolursa bu fotokopiler herhangi bir polis kontrolünde kendinizi tanıtmanıza yardımcı olacaktır.

     Bavul nasıl hazırlanır :

Bavul hazırlanırken seyahat edeceğiniz destinasyonu ve o destinasyonun hava şartlarını iyi araştırınız. Gideceğiniz yer soğuksa kalın, sıcaksa yazlık giysiler almaya dikkat ediniz. Mutlaka yanınızda yağmurluk bulundurunuz.Çantanızı hazırlarken olabildiğince az şey almaya dikkat ediniz çünkü ağır bir bavul tatilinizi ve seyahatinizi çok zorlaştıracaktır. Seyahat türünüze göre çanta seçiniz, eğer şehre gidiyorsanız tekerlekli, trekking tarzı bir seyahate çıkıyorsanız dağcı tipi çanta seçiniz.Seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek şeylerin listesini seyahate çıkmadan önce çıkartınız ve bunları seyahatten önce hazırlayınız. Örneğin; terlik, şampuan, sabun, ıslak mendil, diş firçası ve macunu… gibi.

     Uçak ve havaalanı tavsiyeleri:

Havaalanına yurtiçi uçuşlar için yaklaşık 1 saat, yurtdışı uçuşlar için ise 2-3 saat önceden gidiniz. Bazı havaalanları çok büyüktür ve terminali ararken uçuşu kaçırma riskiniz yüksektir. Erken gittiğiniz zaman bu riski ortadan kaldırmış olursunuz. Uçuşu beklerken daha iyi vakit geçirmeniz için yanınıza gazete ve kitap alabilirsiniz veya bazı havaalanlarında bulunan bazı bankaların dinlenme localarında, garanti loca gibi ilgili bankanın kredi kartı sahibiyseniz ücretsiz servis alabilirsiniz. Bazı yurtdışı uçuşlarında bagaj ve bilet kontrolü sırasında 15.00tl yurtdışı çıkış harcı alınmaktadır. Bu ücreti kontrol esnasında firma yetkilisine veya iş bankası havaalanı şubesine yatırabilirsiniz. Bunu için yanınızda ekstradan 15.00tl bulundurmanızda fayda vardır.

     Yurt dışı çıkış fonu:

Yurtdışı çıkış harcı ile ilgili harçlar artık ilgili bankalardan alınmaktadır. Uçuş öncesi Mağdur olmamanız için mutlaka çıkış harcınızı zamanında yatırmayı unutmayınız.Şu an için 15 TL’dir.

Diğer seyahat tavsiyeleri:

* Seyahate çıkmadan önce gidilecek destinasyon hakkında gerek konsolosluk, gerek internet gerekse acentalardan bilgi toplayınız.
* Gideceğiniz destinasyonla alakalı acil telefon numaralarını gitmeden edininiz.
* Seyahatinizde herhangi bir güvenilir acentayı tercih etmeniz önerilir. Çünkü acentaların yurtiçi ve uluslar arası bağlantıları, bilgileri ve deneyimleri vardır. Size ihtiyacınız olan konuda yardımcı olma ihtimalleri yüksektir.
* Seyahate çıkarken kesinlikle seyahat sigortası yaptırınız.
* Eğer gideceğiniz destinasyonda araba kiralamayı düşünüyorsanız seyahat etmeden önce gerekli girişimlerde bulununuz.Bu sizin seyahat sırasında zaman kaybetmenizi önler.
* Seyahatinizde nakit para taşımamaya ve harcamalarınızı mümkün olduğunca kredi kartıyla yapmaya dikkat ediniz. Böylelikle herhangi bir hırsızlık durumunda en az zararla kurtulmuş olursunuz.
* Tatil süresi içerisinde Herhangi bir yerde bahşiş vermek için yanınızda daima bozukluk bulundurunuz.
* Gittiğiniz ülkedeki destinasyonda kişilerin İngilizce bilmeme ihtimaline karşılık yanınızda o ülke dili ve İngilizce karşılıklı sözlük bulundurunuz.

*AcentenizeTürsab Seyahat Güvence Paketi ni alıp almadıklarını mutlaka sorunuz.

*Gideceğiniz ülkenin para biriminden biraz döviz almanız otele varıncaya kadar sizi güvende hissettirecektir.

*Eğer kullandığınız receteli ilaç var ise yanınıza receteleri ile birlikte alabilirsiniz. Bazı ilaçlar belli ülkelerde uyuşturucu yerine kabul edilmektedir. Bundan dolayı zor durumda kalmamanız için mutlaka doktor recetelerinide yanınızda bulundurunuz.

*Gideceğiniz ülkede kalacağınız tarihleri belirleyerek hava durumunu öğrenebilir ve ona göre yanınıza giyecek alabilirsiniz.

*Genelde yurtdışı seyahatleri kısa tutulduğundan hareket gününden önce muhakkak seyahatiniz ile ilgili planlamanızı yapınız.

*Seyahatiniz esnasında herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşırsanız hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Seyahat sigorta poliçenizi passaport kabınızın yan gözlerine koyarsanız sizin ve ilgili kişililerin ulaşması kolay olacaktır.

kaynak; www.anneboyutu.comGelen yorumlar

 1. Güneş Akdoğan diyor ki:

  Bir tavsiye de benden gelsin. Yolculuğa çıkmadan önce sürekli irtibat halinde olduğunuz en az iki kişiye rotanızı, tahmini varış tarihlerinizi detaylı bir şekilde bildirin. Mümkünse bir çizelge halinde çıktısını alın.
  Haber verdiğiniz kişileri konumunuz ve durumunuz hakkında sürekli bilgilendirin. Gittiğiniz yere göre 3-5 gün haber vermediğiniz zaman planınızdan haberdar kişiler gerekli yerlere başvurarak güvenliğinizi sağlayabilirler.

 2. ayşe nurhan yiğitbaşı diyor ki:

  oğlum 1990 yılından beri Amerika’da yaşıyor.ben annesiyim.kendisi USA vatandaşı. kendisini ziyarete hiç gidemedim.neler gerekli bildirirseniz memnun olurum.teşekkürler.

  • ikigezginiz diyor ki:

   merhabalar oğlunuz size bir davetiye göndermeli. birde mevcut durumunuz gereği sizi Türkiye ye bağlayan neleriniz var ise belgeleyin. Bir sorun çıkacağını sanmıyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>