side antik kenti

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Ülkemizdeki en önemli antik kent alanlarından biri olan Side Antik kenti, Antalya’nın 80 km. doğusunda, Manavgat’ın 7 km. güneybatısında yer alan, 350-400 m. genişliğinde bir yarımada üzerinde kurulu bir liman kentidir. Tarih boyunca farklı medeniyetlerden etkilenmiş şehir, bu çeşitliliği yansıtan tarihi ve kültürel yapılarıyla ziyaretçileri kendine çekmektedir.

Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde bulunan Side Antik Kenti, İ.Ö. 7. yüzyılda Batı Anadolu’da yaşayan Kymelilertarafından kurulduğu bilinir. Şehri kurdukları söylenen Kymeliler zamanla benliklerini kaybederek Side dilini kullanmaya başlamamışlar, kurucu olmaktan çıkıp yerli halka karışmışlardır. Şehirde kullanılan yerel dile göre Side; bereketi simgeleyen “nar” anlamına gelmektedir.Şehrin sembolü olan nar, Roma imparatorluğu dönemine kadar basımı süren Side sikkelerinde de kulanılmıştır.

İ.Ö. 6. yy’da Lidya krallığının egemenliği altında olan Side antik kenti, daha sonra Perslerin hakimiyetine girmiş, ardından İskender ve Hellenistik krallıklarıyla devam etmiştir. i.S. 1.yy.’da Roma ile ilişkilerin başlamasıyla en parlak dönemini yaşayan kent, i.S. 3. yy’a kadar bu yükselişini sürdürmüştür. Bu dönemde Akdeniz’in en önemli liman kenti ve en hareketli bölgelerinden biri olan Side Antik kenti, kültür ve eğitim anlamında da büyük oluşumlara imza atmıştır. Günümüze dek korunan ihtişamlı yapılar da Roma’ya bağlı olduğu bu dönemde yapılmıştır.

İ.S 5.yy sonunda önemini kaybeden ve fakirleşen şehir, İ.S. V. ve VI. yy.larda üçüncü ve son parlak zamanını yaşayarak Doğu Pamfilya metropolünün başkenti olmuştur.10.yy’da terk edilene kadar küçük bir Hristiyan şehri olarak kalmıştır.10. yy’dan sonra yaşanan depremler ve savaşlardan dolayı yanan şehrin bırakılıp halkın Antalya’ya göç ettiği bilinmektedir. Bu dönemde Bizans tarihçileri kent için “korsanlar yuvası” olarak söz ederken, Arap coğrafyacı İdrisi ise yangınlardan ötürü terk edilen ve halkının Antalya’ya göç ettiği bu bölgeye “Yanık Antalya” adını vermiştir. Ticaret ve liman kenti olarak öne çıkan Side antik kenti, son olarak1895 yılında Girit Adası’ndan yoğun göç almıştır. Giritli göçmenler tarafından kalıntılar üzerine kurulan Selimiye köyü, o dönemlerden kalma bir bir yapıdır.

Yarımada üzerine kurulu olan Side, şehrin ana kapısından başlayan bir anıtsal cadde boyunca uzanmaktadır. Günümüzde asfalt kaplı ve yer yer sütünlü galerinin görülebildiği ana cadde agora, tiyatro ve onu takiben tapınakların yakınında bulunan büyük bir meydanla son bulur.

Helen, Roma ve Bizans dönemlerini yansıtan şehir surlarının pek çok bölümü yıkılmış olsa da, kentte birtakım kulelerle desteklenmiş kara surları görülmektedir. Kara surlarının üzerinde iki büyük kapı bulunmaktadır. “Büyük Kapı” olarak bilinen kentin ana kapısı bunlardan biridir. İkinci büyük ise kapı kentin doğusunda bulunan doğu kapısıdır.

Side Antik Kenti hamamlarıyla öne çıkmaktadır. Liman Hamamı, Büyük Hamam ve Agora Hamamı şehirde bulunan üç büyük hamamdır. Agora Hamamı şimdilerde müze olarak kullanılmakta olup burada antik kent kazılarından elde edilen bulgular sergilenmektedir. Anadolu’daki tek örnek olan Side Antik Tiyatrosu, 17 bin kişilik kapasitesi, planı ve tasarımıyla tipik roma dönemini yansıtan ve şehirde görülmesi gereken gerçek bir kültür mirasıdır.

Tiyatro ile ana sütunlu cadde arasında bulunan çeşme, özel tasarımıyla dikkat çeken bir diğer yapıdır. Çeşmede bulunan Aedikulalardan birinin üzerinde yer alan yazıttan ötürü Vespasianus Anıtı diye anılmaktadır. Uzunluğu ise 6.40 m.yi bulan bina konglomera ve kumtaşından yapılmıştır.

Yarımadanın güneybatı ucunda yer alan Side Limanı şehrin büyük limanıdır. Büyük limanın yanında kuzeybatıya doğru uzanan ikinci bir liman vardır ki bu da küçük liman olarak bilinir. Her iki limandan günümüze iri konglomera blok taşlarından yapılmış dalgakıranlar gelmiştir.

Side’ye tatilinizi geçirmek üzere uçakla gittiyseniz, tatil sırasında farklı bölgeleri bir araç kiralama şirketinden kirayalacağınız araçla gezebilirsiniz.

Türkiye’de toplam 75 noktada hizmet veren ofisleri, 2 yurt dışı şirketi ve 300 çalışanı ile oto kiralama sektörünün lider kuruluşu Avis, birbirinden çeşitli araç seçenekleriyle sizin ve ailenizin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Konforlu, lüks, büyük, ekonomik araçlarıyla tatiliniz sırasında için Avis’den ihtiyacınıza en uygun aracı kiralayabilirsiniz.