seyahat inografiği

SKYSCANNER’DAN SEYAHAT BLOGLARI İNFOGRAFİĞİ

İnternette belirli konular hakkında düşüncelerini yazan blog’cuların sayısı giderek artıyor. Seyahat ve turizm alanında da blog yazarlığı giderek önem kazanıyor.

İskoçya merkezli karşılaştırmalı seyahat arama motoru Skyscanner, Türkiye’deki seyahat blog yazarlarını araştırdı.

Türk seyahat blog yazarının profili

Skyscanner araştırmasına göre, Türkiye’de seyahat blog yazarlarının yüzde 49’u 30-40 yaş grubunda yer alıyor. Seyahat blogcularının yüzde 46’sının kadın olması da dikkat çekiyor.

Yüzde 42’si evli olan Türk blog seyahat yazarlarının yüzde 36’sı 30 yaşından küçük, yüzde 84’ü ise üniversite mezunu. Yüksek lisans yapmış olanların oranı ise yüzde 30.

Türkiye’de seyahat blogu yazanlar, uzun seyahati seviyor. Yüzde 32’si seyahate en az 2 hafta ayırıyor. Yüzde 43’ü ise yılda en az 3 kez seyahat ediyor. Yüzde 53’lük bir bölümü ise her yıl 3’den fazla kez seyahate çıkıyor.

En sevdikleri bölge Güney Amerika

Türk seyahat blog yazarlarının en fazla ilgi gösterdiği bölge yüzde 32 ile Güney Amerika, en az ilgi gösterdikleri ise yüzde 5 ile Kuzey Amerika.

Seyahat blog yazarlının yüzde 41’i uçak biletini karşılaştırmalı siteler üzerinden alırken, yüzde 51’i ise direkt havayolu sitesinden satın alıyor.

Seyahat blog yazarlarının çoğunluğunun tam zamanlı çalışıyor olması da araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer ilginç sonuç. Seyahat blogcularının yüzde 60’ı tam zamanlı çalışıyor.

Türkiye’de yeni bir alan

Türkiye’deki seyahat blog yazarlarının 66’sının 3 yıldan az bir zamandır blog yazarı oluşu ise seyahat blog yazarlığının Türkiye’de yeni bir alan olduğunu ortaya koyuyor.

      Seyahatte ne kadar harcıyorlar?

Seyahat blog yazarlarının ortalama seyahat harcamaları oranlarına bakıldığında çok yüksek harcama yapan kişiler olmadığı göze çarpıyor. Seyahat blog yazarlarının yüzde 44’ü seyahatlerinde 500-1000 avro arasında harcama yapıyor. Yüzde 23’lük kesim 1500 avro ve üzerinde harcama yaparken, yüzde 18’lik kesim 1000 ile 15 bin avro arasında para harcıyor. Yüzde 16’lık bir kesim ise 500 avro ve altında harcama yapıyor.

    En büyük engelleri vize duvarları

Araştırma sonuçlarını trurizmgazetesi.com’a değerlendiren Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök, “Türk insanın artık giderek daha çok seyahat ediyor. Ancak Türk seyahat severlerin önünde en büyük engel ise vize duvarları” dedi.

Türkiye’de gelişmekte olan bir alan olan seyahat blog yazarlığının daha da gelişeceğini kaydeden Özkök, vize engelinin seyahat blog yazarları üzerinde de etkili olduğunu ifade etti. Özkök, Türk seyahat blog yazarlarının yüzde 46’sının vize uygulamayan ülkeleri tercih ettiklerini söyledi.

Kaynak: Turizm Gazetesi