tiger woods

TİGER WOODS’U SANAYİ KÖFTECİSİNE Mİ GÖTÜRELİM?

Tiger Woods Antalya’da yemek yemek isterse nereye götüreceğiz? İşte o zaman hapı yuttuk! 11 Milyon turistin hiçbiri Antalya’da akşam yemek yemediği ve çoğu da Antalya’yı görmeden ülkesine döndüğü için elimiz ayağımıza dolaşır herhalde.

Aylar öncesinden hazırlıklar yapıldı, bütün dünyaya duyuruldu, gül döktük yollarına, en modelli arabalarla törenlerle karşılandı, (eline sağlık Öner, tebrikler Millenium Golf) Boğazı bile kapattık bir vuruş yapsın Asya’dan Avrupa’ya diye ve bir Dünya Starını getirdik Türkiye’ye!..

Ardından Uluslararası turnuvanın Türkiye ayağı için Antalya’ya geldi Tiger Woods. Dünya standartlarındaki Maxx Royal otelinde kaldı; dünyanın en prestijli sahalarından Montgomery de ilk vuruşlarını yaptı. Kendisi bile şaşırıp kaldı bu mükemmel tesisleri görünce. Günlerdir yabancı TV’ler Belek’ten yemyeşil çim kokulu yayınlar yapıyorlar.

Turnuva güzel güzel devam ederken, özeleştiri ve fikir üretmede üzerine kimseyi tanımadığım Özer Saracoğlu patlattı soruyu: ‘Ya Tiger Woods Antalya’da yemek yemek isterse nereye götüreceğiz?’

Sahiden keyifli bir turnuva akşamında Toroslara doğru soluklanırken, ‘methini çok duydum Antalya Turizmin merkezi olmuş, şöyle bir gün batımında, denize nazır meşhur Türk mutfağınızı bir tatsak’ dese ne yapacağız?

İşte o zaman hapı yuttuk! 11 Milyon turistin hiç biri Antalya’da akşam yemek yemediği, ve çoğu da Antalya’yı görmeden ülkesine döndüğü için elimiz ayağımıza dolaşır herhalde. Zira Tiger’e yemek yedireceğimiz ne doğru dürüst uluslararası üne sahip restaurantımız, ne de yemeğin üstüne gezdirebileceğimiz bir eğlence merkezimiz var. Antalya hatırasını da hep birlikte Yivli Minare’nin önünde çektiririz.

Oysa Saracoğlu ne kadar haklı; servetler yatırılarak yapılan otellere uygun bir şehir yaratamadık ne yazık ki. 2020 yılının otellerini yaparken, Antalya’dan bir Bodrum, Alaçatı, Çeşme, Silifke çıkaramadık bir türlü. Hala gözü yeni otel, yeni yatak peşinde olan onlarca yatırımcı var. Onlar sadece yatırımcı. Gezdirimci, eğlendirimci, yaşatayımcı değil yatırımcı. Gelsin yatsın turist!

İşte Turizmin yönü hep böyle denize dönük kaldı. O yüzden utancımızdan yüzümüzü Toroslara çeviremiyoruz. Böyle elimiz ayağımıza dolaşıyor, bir Dünya starı gelince… Diyelim Tiger Woods tutturdu Antalya’da yemek yiyecek! Ikındık, sıkındık manzara dedik, deniz dedik, meze dedik, tandır dedik kandırdık, 7 Mehmet’e götürdük.

Bu turnuva seneye yine var! Seneye ne yapacağız? Oysa Tiger seneye geldiğinde ilave 30.000 yatak gelmiş olacak Antalya’ya, ama Antalya için yapılmış, Dünya markası olabilecek, ne bir Restoranımız, ne bir eğlence merkezimiz, ne de gezdirebileceğimiz bir meydanımız olacak.

O yüzden şimdiden öneriyim de boşuna panik olmayalım: Tiger Woods’u seneye faytona bindirip, sanayi köftecisine götürelim. Hiç olmazsa otantik, motantik der yuttururuz.

Menfaatler rüzgarına kapılarak, denize, güneşe kilitlenmiş zihniyetler Antalya içinde prestijli yatırımlara yönelmedikçe Obama’yı da Kaleiçinde eşekle gezdiririz biz…

Günün birinde Tiger, ‘ben direk Antalya’ya uçmak istiyorum’ derse işte o zaman hapı yuttuk demektir

Yazar;RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı

kaynak; turizmdebusabah.com