patara

Türkiye kum plajları

Türkiye kum plajları

Tatil cenneti Türkiye, plajlarıyla da ünlüdür. Biz pek farkına varamasak da özellikle İngiliz basını Türkiye plajlarını dünyanın en iyi plajları arasına koyuyor. Bu kadar çok denize kıyımız olunca, haliyle kum, taş çakıl her türlü plaja da sahip oluyoruz. Bazıları için deniz ve güneş kadar, kum plaj da önemlidir. İşte kum plaj severlere Türkiye’den en güzel seçenekler…

Dalyan Istuzu Plajı

dalyan iztuzu plajı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upuzun geniş bir kumsalın ve yapılaşmanın olmadığı harika bir yer Dalyan Istuzu Plajı. Zaten buraya ancak deniz yoluyla ve Dalyan deresini geçerek gelebiliyorsunuz. 5.400 metrelik plajda duş, lavabo gibi hizmetler mevcut. Burası bir de caretta caretta denilen deniz kaplumbağalarıyla da meşhur bir yer. Şansınız varsa yumurtalarını sahile bırakan kaplumbağaları görebilirsiniz.

Ayvalık Sarımsaklı

sarımsaklı plajı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin ünlü plajlarından biri de Ayvalık Sarımsaklı’dır. Buranın özellikle kumu meşhurdur. Kumunun radyasyon etkilerini azalttığı söylenir. 5 kilometre uzunluğundaki Sarımsaklı’da 22 tane plaj işletmesi vardır. Yeme, içme, kafe, restoran gibi özellikleri konusunda oldukça fazla seçeneği barındırır.

Çeşme Ilıca

çeşme ılıca

Çeşme, her ne kadar Alaçatı plajlarıyla bilinse de seyahat yazarlarına göre Çeşme’nin uzun ve güzel en iyi plajı Ilıca’dır. Çeşme merkezden başlayarak kilometrelerce uzun ve kum plajı olan Ilıca’da şifalı sular da var. Ilıca aynı zamanda uzun süre derinleşmeyen deniziyle de ünlü. Suyu da ılıktır. Çeşme’de kum plaj isteyenlere Altınkum Plajını da önerebiliriz.

Alanya Kleopatra

alanya kleopatra plajı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kumuyla ünlü Türkiye’nin bir diğer plajı da Alanya’daki Kleopatra Plajı’dır. Kalenin öbür yanında Alanya limanına kadar olan bölgede plaj tamamen kumdur. Plajın arkasında çok sayıda otel bulunur. Geniş bir parkı da vardır. Kalenin plaja bakan kısmı da yeşilliktir.

Marmaris İçmeler

marmaris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marmaris’in meşhur kum plajı da İçmeler’dir. Marmaris’te çok plaj var özellikle de Datça tarafında. Ancak plajı kum olan yerlerin başında İçmeler geliyor. İçmeler de çok sayıda otel var. İçmeler’de sahil boyunca dizili palmiye ağaçları buraya egzotik bir hava katar.

Antalya Patara Plajı

patara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalya’nın Konyaaltı, Lara gibi şehir içi plajları var ancak yapılaşma olmayan temiz deniziyle dikkat çeken meşhur plajı ise Patara. Kalkan’da Patara antik kentinin yanındaki plajın kumu ve sığ denizi ünlü. Deniz kaplumbağaları caretta carettalar da buraya yumurtalarını bırakıyor.

Fethiye Ölüdeniz

ölüdeniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fethiye’nin dünyaca ünlü plajı Ölüdeniz’i listeye almadan olmaz. Ölüdeniz göl gibidir ancak suyunun kendi kendisini yenileyebilmesi özelliğinin olması burayı ayrıcalıklı kılar. Hem kum plajı hem de yeşillikler içerisinde olması Ölüdeniz’e gitmek isteyenlere cazip gelecektir. Plajda turistik işletmeler de mevcut.

Didim Altınkum

didim altınkum

 

 

 

 

 

 

Kumuyla ünlü bir başka plajımız da Didim’deki Altınkum. Özellikle sarı renkli kumunun güneş ışıklarının da vurmasıyla altına benzemesi nedeniyle bu ismi almış. Burada belediyenin plaj işletmeleri var. Dileyen şezlong ya da şemsiye kiralayabilir ya da kendi şemsiyesini getirebilir. Buranın tek dezavantajı özellikle yaz aylarında çok kalabalık olmasıdır. Ama burada deniz mevsimi uzun sürdüğü için Eylül ve Ekim aylarında da kolaylıkla denize girebilirsiniz.

Antalya Side

side

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hem kum plaj hem de tarihi kalıntılar arasında güneşlenmek isterseniz Side ilginç bir alternatif olacaktır. Sidede hemen hemen çoğu otelin bir kum plaı vardır. Sidedeki kum plajlı oteller sayfasından göz gezdirebilirsiniz. Side Antik kentinin hemen önünde tarihi kalıntıların arasında deniz keyfi sürmek, değişik bir deneyim olabilir. Buranın kumu ve temiz denizi de iyi gelecektir.