vize

Türkler 94 ülkeye vizesiz giriyor…

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, vizesiz seyahat olanağı açısından 9 AB ülkesi ve ABD ilk sırada yer alıyor. Bu ülkelerin pasaportunu taşıyanlar vize almadan 170’den fazla ülkeye seyahat edebilirken Türk vatandaşlarının vizesiz giriş yapabildikleri ülkelerin sayısı 94.

 

Bazı ülkelerin vatandaşları, dünyanın hemen hemen tüm ülkelerine vizesiz seyahat olanağından yararlanıyor. Aralarında İngiltere, Almanya ve ABD’nin de bulunduğu 10 ülkenin pasaportunu taşıyanlar, vizesiz 173 ülkeye girebilirken bu sayı Türkler için 94 olarak belirlendi.

İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, vatandaşları 170’den fazla ülkeye vizesiz sehayat edebilen 10 ülkenin başında İngiltere, Finlandiya ve İsveç bulunuyor. Bu ülkelerin pasaportunu taşıyanlar, vize almadan 173 ülkeye giriş yapabiliyor.

219 ülkeyi kapsayan yıllık Hentley&Partners Vize Kısıtlama Endeksi, AB üyeliğinin serbest sehayat için kilit bir faktör olduğunu gösteriyor.

Nitekim vatandaşları vizesiz seyahat olanağından en çok yararlanan 10 ülkeden 9’u AB üyesidir. Pasaportları 170’den fazla ülkeye vizesiz giriş sağlayan 10 ülkenin arasında AB ülkesi İngiltere, Finlandiya, İsveç, Danimarka, Almanya, Lüksemburg, Belçika, İtalya, Hollanda’nın yanısıra ABD de bulunuyor.

İndependent gazetesince yansıtılan endekse göre, Rus vatandaşları 95 ülkeye vizesiz girebilirken bu sayı, Türkiye ve Güney Afrika için 94 olarak belirlendi. Bosna Herzegovina pasaportu, 91 ülkeye vizesiz giriş olanağını sağlarken bu sayı Arnavutluk için 88 olarak belirlendi.

Bu arada, dünyanın en kalabalık iki ülkesi olan Çin ve Hindistan’ın pasaportlarını taşıyanların ise yurt dışında serbestçe sehayat olanakları kısıtlı. Çinliler 44, Hintliler ise 52 gibi az sayıda ülkeye vizesiz girebiliyor. Pasaportları en az kapı açan ülkeler ise Afganistan (28), Irak (31), Pakistan (32) ve Somali (32) olarak sıralanıyor.

kaynak; milliyet