yillik-vize-faturasi-300-milyon-euro-6255821

Yıllık vize faturası 300 milyon euro

Her yıl 1 milyon Türk vatandaşı, Avrupa ülkelerinden seyahat vizesi alabilmek için toplam 300 milyon euro harcama yapıyor. Vize başvurusu için talep edilen onlarca belgede çok özel ve kişisel bilgiler deşifre ediliyor.

Vizesiz Avrupa Projesi ve Türkiye’yi Tanıtım Platformu’nun Kurucu Başkanı Mehmet Okumuş, Türk vatandaşlarının hukuki olmayan vize şartından dolayı çok büyük ekonomik ve sosyal zararlara uğradığını, vatandaşların uzun vize süreçlerinden geçtiğini, kuyruklarda bekletildiğini, tüm özel ve kişisel verilerinin sorgulanıp deşifre edildiğini, vatandaşın yüksek miktarda vize ücretleri ödediğini kaydetti.

AB ülkelerine vize başvuru ücretlerinin ortalama 100 euro olduğuna işaret eden Okumuş, buna fotokopi, danışma, fotoğraf, randevu, ulaşım gibi diğer masrafların eklenmesiyle bir kişinin vize için yaptığı masrafın ortalama 250-300 euro’yu bulduğunu belirtti.

Serbest dolaşım imkânı

Türkiye’den yılda ortalama 1 milyon kişinin AB ülkelerine vize başvurusunda bulunduğunu ifade eden Okumuş, yalnızca vize başvuru ücreti ve diğer masrafların toplamının Türk vatandaşlarına yıllık maliyetinin yaklaşık 300 milyon euro olduğunu bildirdi.

Türkiye’ye vize uygulamalarının tamamen kaldırılması halinde serbest dolaşımın vereceği imkanlarla ve karşılıklı ilişkilerle ticaret, tanıtım, pazarlama ve rekabet gücünün artacağını belirten Okumuş, ülkeye gelen turist sayısında da artış olacağını, harcama düzeyi yüksek turist kitlesinin Türkiye’ye çekileceğini, böylece Türkiye’nin turizm gelirlerinde yıllık ortalama 15 – 20 milyar euro’luk artış olabileceğini kaydetti.

Okumuş, vize engelinin, Türkiye ile AB arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere çok büyük zarar verdiğini, Türk ekonomi  çevresinin rekabet gücünü zayıflattığını ifade etti.

AB yöneticileri tarafından Türkiye’ye yönelik vize uygulamalarının tamamen kaldırılması veya vize şartlarında kolaylıklar sağlanması için bir adım atılmadığına işaret eden Okumuş, vize sorununun AB ve Türkiye ekonomilerine toplam zararının 5 yılda yaklaşık 300 milyar euro olduğunu savundu.

Bir araştırmaya göre, Türkiye’den Avrupa’ya göç etmek isteyen Türk vatandaşlarının oranının yüzde 10’lara düştüğüne işaret eden Okumuş, Türk insanının Avrupa’ya artık göçmen olarak çalışıp yerleşmeye değil, turist olarak gezmeye, alışveriş yapmaya, eğitim görmeye, fuarlara katılmaya, ticaret yapmaya gittiğini belirtti.

‘Türkler akın ederse…’

Okumuş, AB’nin “vizeler kalkarsa Türkler AB’ye akın eder” endişesinin gereksiz, komik ve asılsız olduğunun altını çizerek, “Türkiye’nin ürettiği ürünler AB’de serbestçe dolaşabilirken bu ürünleri üreten ve satan Türk insanının etrafı AB tarafından adeta vize duvarlarıyla çevrilmiş ve seyahat ve ticaret özgürlüğü elinden alınmıştır” ifadesini kullandı.

Yıllık 120 milyar euro’luk dış ticaret hacmi ile Türkiye’nin AB’nin altıncı büyük ticari ortağı olduğuna dikkati çeken Okumuş, vize engelinin tamamen kaldırılması halinde bu rakamın 5 yıllık sürede 250-300 milyar euro’ya kolayca ulaşabileceğini belirtti.

kaynak; www.milliyet.com.tr