agios nikolaos church

Yunanistan’da Göl Üzerindeki Kiliseyi Gördünüz mü?

Hafta sonunuzu bile ayırsanız rahatça gezebileceğiniz Selanik, İskeçe ve Kavala şehirleri hem ulaşımı kolay hem de ülkemize çok yakın. Yıl içinde Yunanistan turları ile birçok kişi komşu ülkeyi geziyor. İpsala’dan giriş yaptıktan sonra İskeçe yolu üzerinde bulunan minik bir balıkçı köyü olan Porto Lagos, İskeçe ile Gümülcine arasında kalıyor. Bu iki yer arasında ise tabloları kıskandıran güzellikle bir göl bulunuyor. Gölün adı: Vistonida.

 

Uzaktan baktığınızda Vistonida Gölü’nü bir sazlığa benzetebilirsiniz. Çevresinde birçok bitki ve kırsal alan bulunuyor. Ama bizim bahsetmek istediğimiz şey bu göl üzerindeki kilise. Agios Nikolaos Kilisesi olarak adlandırılan bu sevimli kilise, Selanik gezisi yapmayı düşünenlerin mutlaka görmesi gereken bir mimari.

 

Agios Nikolaos Kilisesi

 

Hristiyan dünyası için tarihi ve dini yönden önemli kiliseler arasında olan Agios Nikolaos Kilisesi, bulunduğu köy ve çevresi için de önemli oluyor. Kiliseyi uzaktan fark etmeniz çok olası değil. Sazlığa benzeyen gölün ortasına inşa edilen bu mimari harikası kiliseye uzun bir ahşap köprüden yürüyerek ulaşıyorsunuz. Kilise aynı zamanda, ikinci bir tahta köprüyle başka bir adaya daha bağlanıyor.

 

Agios Nikolaos Kilisesi Tarihi

kilise

Porto Lagos ve çevresinde anlatılan hikayelere göre şehir Osmanlı yönetimindeyken, köyde bir hoca olarak görülen Çileci varmış. Bu Çileci birçok kişiye yardım ediyormuş. Şehrin yönetiminin elinde olduğu kişinin kızı hastalanmış ve Çileci kızı iyileştirmiş. Kızın babası da bölgenin tamamını Aynoroz Kutsal Manastırı’na vermiş.

agios-nikolaos-manastir

Bugün Agios Nikolaos Kilisesi yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Vistonida Gölü’nün benzersiz güzelliği ve Aynoroz mirası kiliseye gelenlerin en önemli nedenlerinden biri. Panoramik bir görüntü keyfi yaşatan bu mimari Selanik’e ise iki saat uzaklıkta bulunuyor.

 

Agios Nikolaos Kilisesi’ne Gitmek İçin…

agios nikolaos kilisesi

Agios Nikolaos Kilisesi’ne ulaşım en kolay yoldan Dedeağaç’a gidilerek yapılabilir. İstanbul’a uzaklığı 300 km olan Dedeağaç’a turizm şirketlerinin düzenlediği günübirlik ya da kısa turlarla gidebileceğiniz gibi, kendiniz otobüs bileti alarak da gidebilirsiniz. Bunların yanı sıra kendi aracınızla da kolay ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kendi otomobilinizle gitmek isterseniz uluslararası ehliyet ve sigorta gibi durumlara da dikkat etmeniz gerekiyor.