Mozart’ın memleketi Salzburg-2017

Münih’e kadar gelmişken Salzburg’a gelmezsek olmazdı. Yaklaşık 2 saatlik  konforlu bir tren yolculuğu ile geldiğimiz Salzburg dan aynı gün akşamı döndük..

 

IMG_5972

 

IMG_5965

 

 

 

IMG_5951

 Salzach nehrinin kenarında yer alan bu kent 150.000’lik nüfusuyla Avusturya’nın 4. büyük şehridir. Adını buranın ilk sakinlerinin hayatını kazandıkları zengin tuz çökeltilerinin almıştır.

Mozart’ın doğum yeri olan kent, her yıl düzenlenmekte olan Salzburg Festivali ile binlerce klasik müzik hayranını kendisine çekmektedir.

HOHENSALZBURG KALESİ

DSC_0706

Salzburg’a hâkim bir tepede, nereden baksanız görebileceğiniz bir konumda harika bir yapı. Hohensalzburg, ‘Yüksek Salzburg’ anlamına geliyor. Ortaçağ yapısı olan Hohensalzburg’a 19’uncu yüzyıldan kalma ve hala aktif olan fünikülerle çıkılıyor.

Başpiskopos Gebhard tarafından yaptırılan ve Orta Avrupa’nın en büyük, günümüze kadar tam olarak muhafaza edilmiş tek kalesi olan kale, 1525’te 30 Yıl Savaşları’nda da kentin korunması için güçlendirilmiş, kapılar ve top atış noktaları ilave edilmiş. I. Dünya Savaşında İtalyan mahkûmlar kullanılan kale, 1930’da da Naziler tarafından hapishane görevi görmüş.

Müzeyi 9:30-17.00 arasında gezebiliyorsunuz. On kişiden fazla ziyaretçi olduğunda rehberle birlikte ücretsiz tur yapılıyor. En az 1-2 hafta önceden yerinizi ayırtmanız gerekiyor. Kaleye çıkan füniküler dahil kaleye giriş ücreti, Fortress Müzesi, Rainer RegimentMüzesi, Marionette Müzesini kapsayacak şekilde alırsanız 12€ tutuyor. Çocuklar için ise bunun yarısı alınıyor. SalzburgCard aldıysanız giriş ücretsiz.

Bir film setini andıran Salzburg Hohensalzburg Kalesinin çok büyük bir yer olduğunu aklınızda tutun. Kaleyi gezmek için en az 2 saat ayırın, hatta daha fazla. Tüm şehri gören muhteşem manzaranın ve Alp Dağları görkeminin keyfini çıkarın.

KAYNAK; www.yoldaolmak.com

SALZBURG KATHEDRALİ

DSC_0630

Barok yapısı olan Salzburger Katedrali, Mozart’ın vaftiz edildiği bir 17. yüzyıl katedrali. Slazburg’un en güzel katedrali olarak gösterilen yapı heykelleri, freskleri ve kubbesiyle şehrin önemli sembollerinden biri. Residenzplatz’in yanında yer alan yapı, çeşitli yangınlardan dolayı zarar görmüş olsa da aslına uygun şekilde restore edilmiş. Giriş ücretsiz.

kaynak : www.yoldaolmak.com

KAPITALPLATZ(ANA MEYDAN)

DSC_0652

IMG_6021

 MOZART’S GEBURTSHAUS

Wolfgang Mozart’ın doğduğu ev şu an müze olarak kullanılıyor. Girişi 10 euro.

IMG_5978

 

MOZARTPLATZ

Eski şehrin ortasında yer alan meydanda Mozart’ın heykeli ve etrafında çeşitli hediyelik dükkanları ve cafe ler yer almakta.

IMG_6031

 

 

biraz oradan biraz buradan…

DSC_0639

 

 

DSC_0620

 

IMG_6008

kaynak: www.wikipedia.org

Avusturya’dan selamlar…

 iki gezginiz & Doruk

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>