AFYON-MEŞHUR AŞÇI BACAKSIZ-2015

Kütahya dan Antalya’ya dönüşte Afyon da mola verdik. Arkadaşımız Levent Akdoğan ‘ın internette gizliteras.com adresinde keşfettiği Aşçı Bacaksıza beraber uğradık. Burası Türkiye’nin tarihi lokantalarından bir tanesi.Şu an beşinci kuşak işi öğreniyor ve nefis kuzu tandır yapıyorlar .Lokanta tarih kokuyor neredeyse hiçbir şey değişmemiş.

aşçı bacaksız

Önceki dört kuşak

 

aşçı bacaksız

Hergün on iki de açılan lokantada iki gün önce kesilip dinlendirilen ve pişirilen kuzu tandır servis ediliyor.Saat üç gibi bitince dükkanı kapatıp ertesi günün tandırını hazırlamaya koyuluyorlar.

aşçı bacaksız

 

 

aşçı bacaksız

Tandırdan önce bir peçete üstünde bir baş soğan bırakılıyor.

aşçı bacaksız

Pilav ve pide ile servis edilen kuzu tandır.

aşçı bacaksız

Manda kaymaklı nefis  ekmek kadayıfı.

  Yemeğimiz gelince lokantada çalışan genç bir arkadaş bizim küçük gezgin Doruk’u kucağına alıp siz rahat rahat yiyin ben bakarım dedi. Doruk ve biz bu durumdan çok memnunduk daha sonra bu mütevazi insan ile sohbet ederken kendisinin beşinci kuşak olan Kadir Bacaksız olduğunu öğrendik. Kadir daha öğreneceğim çok şey var diyordu. Bize kısaca dedesinden bahsetti öncelikle selamsız lokantaya girenlerden hoşlanmaz, yağsız et isteyene ciğer yemesini önerirmiş , yeri gelir ikinci tabak isteyen olduğunda başkasıda gelip yesin düşüncesi ile 2. tabağı vermezmiş  gülüşüyoruz. Kendisine bu güzel bir sohbet ve minik Doruk’umuza baktığı için teşekkür ediyoruz. Hala devam ettiriyor olmanız takdire şahen. Tekrar ellerinize sağlık .

Adres;

Yeni Saraçlar Çarşısı. No: 6 – Afyonkarahisar
Tel: 0272 2152097

aşçı bacaksızBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>